Machar, Sudan’ın güneyindeki barış anlaşmasını korumaya çalışıyor

Machar, Sudan’ın güneyindeki barış anlaşmasını korumaya çalışıyor

Pazar, 20 Ekim, 2019 - 19:15
Eski Güney Sudan başkan yardımcısı Riek Machar ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Cuba’da bir araya geldi (AFP)
​Londra/Mustafa Siri

Sürgün edilen Güney Sudanlı muhalif lider Riek Machar, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir ile koalisyon hükümeti kurma çalışmaları hızlandırmak için Cuba’ya geldi. Koalisyon hükümet için belirlene süre 12 Kasım’da sona eriyor.

2013 yılında yaklaşık 400 bin kişinin öldüğü kanlı bir iç savaş yaşanmıştı.  Bu insani krizi sona erdirmek için geçtiğimiz yılın eylül ayında Başkan Salva Kiir Mayardit ve muhalif lider Riek Machar arasında koalisyon kurma anlaşması imzalanmıştı.

Machar’ın başkan yardımcısı olarak görev yapacağı koalisyonun kurulması için bazı adımlar rağmen anlaşmanın en önemli maddeleri arasında yer alan ordunun tek çatı altında birleştirilmesi ve   devletin iç sınırlarının belirlenmesi konularında herhangi bir gelişme kaydedilemedi.

Machar, Cuba’ya gelir gelmez güvenlik planı dosyalarını gözden geçirmek için Salva Kiir ve güvenlik birimlerinin liderleriyle bir araya geldi.

Güney Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Michael McCoy gazetecilere yaptığı açıklamada, geçtiğimiz dönemde güvenlik konusunda kaydedilen ilerlemeler hakkında güvenlik birimlerinin Salva Kiir ve Riek Machar'ı bilgilendireceklerini belirtti.

Machar, Salva Kiir ile görüşüp barış anlaşmasını tartışmak üzere ikinci kez Cuba ziyaretinde bulunuyor. İkili, geçen ay eyalet sayısı konusunda ilerleme kaydetmek ve bazı güvenlik düzenlemelerini uygulamak konusunda görüşmeler gerçekleştirmişti ancak bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 


Editörün Seçimi

Multimedya