Avustralya’da akademisyenlere uyarı: İran'a seyahat riskli olmaya başladı

Avustralya’da akademisyenlere uyarı: İran'a seyahat riskli olmaya başladı

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 07:30
Avustralyalı blogger Jolie King ve arkadaşı Mark Firkin (Instagram)
Canberra/Şarku’l Avsat

Avustralya’nın büyük üniversiteleri, ülkenin ABD ile yakın ilişkileri sebebiyle İran’a yolculuk yapmanın tehlikeli olabileceği endişesiyle akademisyenlerin Tahran seyahatlerini askıya aldı.

Avustralyalı “Sydney Morning Herald” gazetesinin aktardığına göre, aralarında New South Wales, Sidney ve Queensland üniversitelerinin de bulunduğu 8 üniversite dün, İran’a yapılacak akademik seyahatlerin iptal edildiğini duyurdu.

Hükümetin, Avustralyalıların “İranlı yetkililerin dikkatini çekecek” faaliyetlerde bulundukları zaman tutuklanma riskinin daha fazla alabileceği uyarısının ardından İran yolculukları yasaklandı.

Avustralya Deakin Üniversitesi Ortadoğu Siyaseti Uzmanı Şehram Ekberzade, İran’ın Avustralya’yı “nispeten tehlikeli olmayan” ülke olarak gördüğünü, ABD’den ve İngiltere’den gelen ziyaretçilerin keyfi olarak gözaltına alınma riskine maruz kalmalarına rağmen Avustralyalılar için böyle bir ihtimalin çok düşük olduğunu ifade etti.

Ekberzade ayrıca, “ABD, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiği zaman, Avustralya’nın ABD‘den taraf olması, İran tarafından “daha fazla kuşku ve düşmanlık” olarak algılandı” dedi.  

Avustralya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise, bakanlığın geçtiğimiz Aralık ayında üniversitelerle temasa geçtiğini ve akademisyenleri İran'a seyahat kararlarını değiştirmeleri konusunda uyardığını ve İran'da vakit geçirmeyi düşünenlerin seyahat gereksinimlerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Bu ayın başında, Avustralyalı blogger Julie King ve arkadaşı Mark Firkin, casusluk suçlamasıyla İran'da tutuklandıktan 10 hafta sonra serbest bırakıldı. Aynı gün İran resmi televizyon kanalı, 13 ay önce Avustralya’da tutuklanan, Brisbane'daki Queensland Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Rıza Dehbaşi’nin serbest bırakıldığını ve ülkesine döndüğünü duyurdu.

King ve Firkin'in tutuklanmasından birkaç ay önce, Melbourne Üniversitesi'nde Ortadoğu çalışmaları yapan Dr Kylie Moore-Gilbert de İran makamları tarafından casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanmış, dava sonucunda akademisyene 10 yıl hapis cezası verilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya