Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

MSB'den 'çekilme' açıklaması: Şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır

MSB'den 'çekilme' açıklaması: Şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 10:00
Ankara/İHA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır" ifadeleri kullanıldı.
Bakanlıktan yapılan açıklamda;

"TSK, 17 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içerisinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmektedir. Bu kapsamda kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış faaliyetleri sıkı şekilde ABD’li muhataplarla koordine edilmektedir.Bu kapsamda şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır. 

ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00’den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir.

Konuyla ilgili ABD askerî yetkilileri ile yakından koordineye devam edilmektedir" denildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca, "Barış Pınarı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar toplam 5 kahraman silah arkadaşımız şehitlik mertebesine ulaşmış, 86 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Harekat bölgesinde sınırlarımız için yapılan roket ve havan atışları sonucunda 20 vatandaşımız şehit olmuş, 187 vatandaşımız yaralanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"Barış Pınarı Harekatı kapsamında 765 terörist etkisiz hale getirilirken, 111 yerleşim merkezi ile bin 500 kilometrekarelik alan kontrol altına alınmıştır" denilen açıklamada, 40 adet mayın ve 180 adet el yapımı patlayıcının (EYP) tespit edilerek imha edildiği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya