Uzay turistlerinin 2020'de giyeceği kıyafetler belli oldu

Uzay turistlerinin 2020'de giyeceği kıyafetler belli oldu

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 11:00
Bu giysiler, uzay turistleri için hazırlanan ilk koleksiyonun parçası (Virgin Galactic)
Londra/Şarku’l Avsat

Virgin Galactic ve Under Armour, gelecekteki turistlerin ticari uzay seyahatlerinde giyeceği kostümü tanıttı.

Şirketler, gezginlerin yenilikçi mavi kostümü eve götürebileceklerine dair söz de verdi.

Takım; bir temel katmandan, uzay giysisi ve ayakkabılarından, eğitim kostümünden ve sınırlı sayıda üretilmiş ceketlerden oluşuyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, şirketler ayrıca, özel astronotlar için ilk kez koleksiyon hazırlandığını söyledi.

Koleksiyon, Virgin Galatic'in gelecekte uzay yolculuğuna turistleri çıkarma vaadi için hazırlandı; tabii böyle bir yolculuk için talep edilmesi beklenen büyük miktarda parayı ödemeleri şartıyla. Şu an için bir biletin değeri, 250 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 500 bin TL). Kostüm yolculuğun yanında, ücretsiz verilecek.

Kostümleri tasarlayan ve genelde spor kıyafetleri üreten Under Armour, her astronotun vücuduna tam oturması için kostümlerin bireysel olarak dikileceğini söyledi.

Kostümler ayrıca, onları giyen kişileri tanımlayan bireysel özellikler içerecek: Kişilerin görevlerini gösterecek referanslar, ülke bayrakları, isim rozetleri ve sevdiklerinin fotoğrafları için kelimenin tam anlamıyla "kalbe yakın duracakları" özel bir cep.

Virgin Galactic’in açıklamasına göre, şirketin “uzayda giyilecek malzeme” diye bahsettiği kostümler, laboratuvarda test edildi bile. Bu test prosedürleri "uzay uçuşunun her aşamasında ölçülen ortama uyuyor."

Kostümler ayrıca, 2020’de başlaması beklenen ticari uçuşlar öncesinde, VSS Unity uzay aracının uzaya yöneldiği test uçuşlarında da giyilecek.


Editörün Seçimi

Multimedya