Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: Genel Halk Kongresi'nin Sana kanadı faaliyetlerini durdurdu

Yemen: Genel Halk Kongresi'nin Sana kanadı faaliyetlerini durdurdu

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 10:45
Ali Abdullah Salih ve Arif ez-Zuka’nın 4 Ocak 2017 tarihinde öldürülmesi sonrasında Halk Kongresi Partisi’nin Ocak 2018’de Sana’daki ilk toplantısından bir pankart (Halk Kongresi Partisi internet sitesi)
Sana/Şarku’l Avsat

Genel Halk Kongresi'nin Husilerle uzlaşan Sana kanadı (GHK-Sana) partinin öldürülen eski lideri Ali Abdullah Salih’in 4 Aralık 2017 tarihinde Husiler tarafından öldürülmesinden ve GHK üyelerinin tehdit edilmesinden bu yana ilk defa Husi yönetimindeki faaliyetlerini dondurduklarını açıkladı.

2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Sarayı camisine saldırıyla ilgili bir davada 5 sanık serbest bırakılırken, GHK tarafından Husileri protesto eden bir bildiri yayınlandı. Saldırıda 14 kişi ölmüş, eski cumhurbaşkanının korumalarından ve çalışanlarından yaklaşık 200 kişi yaralanmıştı.

GHK merkezi yönetimi ve aktivistler, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada GHK-Sana liderlerinin aldıkları son kararı “doğru yönde atılmış bir adım” olarak niteledi.

Husi yetkililer ise GHK-Sana liderlerinin kararına dair herhangi bir yorum yapmadı.

Salih'in oğullarından Salah ve Medin Ali Abdullah Salih'in, Husilerin elinde olduğu yönündeki haberlerin basına sızmasının ardından partiden yapılan açıklamada, sadece Salah'ın Husiler tarafından tutulduğu belirtilmişti.

Husiler, başkent Sana'da yaşanan ve Ali Abdullah Salih'in öldürüldüğü son çatışmalarda GHK liderlerinden bazılarını tutuklamış, bazıları ise meşru yönetimin kontrolü altındaki bölgelere kaçmayı başarmıştı.

Darbecilerin dayatmalarını kabul eden Sana'daki GHK yetkilileri GHK'nin Sana kanadını açık tutmaya devam etmişlerdi.

Yemen'i 34 yıl yöneten Ali Abdullah Salih, cumhurbaşkanlığı döneminde mücadele ettiği ancak ülkede 2011'de patlak veren halk ayaklanmalarının ardından değişen dengelerle 2013 yılında "müttefik" konumuna geldiği Husilerin, 4 Aralık 2017'de düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya