Carrie Lam, protestolar sırasında camiye sıkılan su için özür diledi

Carrie Lam, protestolar sırasında camiye sıkılan su için özür diledi

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 12:15
Hong Kong lideri Carrie Lam Kowloon Camii’ni ziyaret etti (Reuters)
Hong Kong/Şarku’l Avsat

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, bugün yaptığı açıklamada dün gece polisin demokrasi yanlısı göstericiler ile karşı karşıya geldiği sırada bir camiye sıkılan su sebebiyle Müslümanlardan özür diledi.

Carrie Lam yanındaki heyet ve gazeteciler ile birlikte boyalı suyun sıkıldığı Hong Kong’un en önemli camilerinden Kowloon Camii'ni ziyaret etti. AFP’nin haberine göre caminin kapı merdivenlerine bulaşan mavi boya Müslüman ebeveynler ve protestocular arasında öfkeye yol açtı.

Reuters’ın haberine göre Carrie Lam’in İmparator Naruhito’nun taç giyme töreni için düzenleyeceği Tokyo ziyareti öncesinde başörtüsü ile camiye girdiğini ve Müslüman azınlığın liderlerinden özür dilediğini aktaran bir sözcü, yetkililerin olay yerini kargaşadan arındırdığını aktardı.

İmam Muhammed Arshad özrün kabul edilebilir olduğunu, Müslümanların Hong Kong’da barış içinde yaşamayı umut ettiğini söyledi.

Polis tarafından yapılan açıklamada camiye suyun yanlışlıkla sıkıldığı belirtildi. Dini özgürlüklere saygı duyulduğu ve tüm ibadet yerlerinin korunması için çaba gösterileceği kaydedildi.

Yapılan açıklamalar polisin Hong Kong'taki protestolara mavi renkteki tazyikli su ile müdahale etme yetkisi olduğu yönünde.
Protestolar aralıksız sürüyor

Hong Kong’da yaklaşık beş aydır süren protesto gösterilerinde dün yeni bir şiddete daha tanık olundu.

İzinsiz düzenlenen gösteriye dün öğleden sonra on binlerce kişi katıldı. Bazı göstericiler, protestonun başlamasından kısa bir süre sonra etrafa zarar vermeye başladı.

Polis gece boyunca süren çatışmalarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile göstericilere müdahale etti.


Editörün Seçimi

Multimedya