Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD yönetimi sığınmacıların DNA verilerini toplamayı planlıyor

ABD yönetimi sığınmacıların DNA verilerini toplamayı planlıyor

Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 13:00
ABD Sınır Muhafızları bir grup göçmeni Meksika’ya gönderiyor (AP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD yönetiminin sınırlarda gözaltına alınan sığınmacı ve göçmenlerden DNA verileri toplamayı planladığını açıkladı.  

AP’ye isminin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkili, toplanacak tüm bu verilerin Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) veri bankasına aktarılacağını belirtti.

Yetkili, Adalet Bakanlığı’nın, sınırı geçen ve halen geçici gözaltında bulunan göçmenlerin tüm DNA verilerinin toplanmasını zorunlu kılan bir tüzüğü bugün yayınlayacağı bilgisi de verdi.

Söz konusu uygulama, yasal daimi ikametleri olanlar veya ABD’ye yasal olarak giren kişileri kapsamayacak. 14 yaşın altındaki çocuklar da bu kuraldan muaf tutulacak. Resmi geçişlerden geçen sığınmacıların muaf tutulup tutulmayacağı ise henüz belli değil.

AP’de yer alan haberde, insan hakları kuruluşlarının bu tür verilerin kötü amaçlı kullanılabileceğine dair endişelerine de dikkat çekildi.


Editörün Seçimi

Multimedya