Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: Suriye'den gelen ABD askerleri ülkede kalmayacak

Irak: Suriye'den gelen ABD askerleri ülkede kalmayacak

Salı, 22 Ekim, 2019 - 09:15
Suriye’den çekildikten sonra Irak'a giden ABD askeri araçları (Reuters)
Bağdat/Şarku'l Avsat

Irak'tan Salı günü yapılan açıklamada, Suriye’den gelen ABD askerlerinin ülkede kalmayacağı belirtildi.

ABD askerlerinin Suriye’den Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) üzerinden ülkeye geçmesi üzerine gelen tepkiler sonrası açıklama yapan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, söz konusu askerlerin ülkeye girişi için önceden izin alındığını belirterek, “Suriye’den IKBY’ye geçen ABD askerlerine buradan Irak dışına çıkmak üzere onay verilmiştir. ABD askerlerinin ülkede kalması için herhangi bir onay verilmemiştir” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper Pazar günü yaptığı açıklamada, Suriye'den ayrılan bütün ABD birliklerinin mevcut plana göre Irak'ın batısına gideceklerini söyledi.

ABD’nin Suriye’de terörle mücadele operasyonlarını Irak’tan yürütme fikrini reddetmeyen Esper, bu konu hakkında detayların zamanla şekilleneceğini sözlerine ekledi.

ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından başlayan Türk operasyonu ile birlikte Suriye'nin kuzeyindeki hapishanelerde tutulan terör örgütü DEAŞ varlığı ise endişelere neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki birliklerini geri çekeceği açıklamasının ardından, Ankara, iki hafta önce bölgeye askeri harekât başlattı.  

Trump’ın bu kararı, DEAŞ ile mücadele eden Kürtlere ihanet olarak yorumlanırken, Washington birçok ülke tarafından eleştiri oklarının hedefi oldu.

Geçtiğimiz hafta ABD ve Türkiye arasında, harekâta 120 saat ara verildiği ve YPG’nin ‘güvenli bölgeden’ güneye çekilmesi halinde harekâtın durdurulacağı yönünde bir ateşkes anlaşmasına varıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya