Cubeyr, Fransa Dışişleri Bakanı ile bölgesel konuları görüştü

Cubeyr, Fransa Dışişleri Bakanı ile bölgesel konuları görüştü

Çarşamba, 23 Ekim, 2019 - 09:00
Adil el-Cubeyr, Paris’te Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından karşılandı (SPA)
Paris/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, dün Paris’te Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir araya gelerek, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri masaya yatırdı.

Başkent Paris’te Fransa Parlamentosu’nu ziyaret eden Cubeyr, Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marielle de Sarnez ile görüşme yaparak ortak çıkarların önemi ve iki dost ülke arasındaki işbirliği konularını ele aldı.

Bu görüşmenin ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir araya gelen Cubeyr, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine, bölgesel ve uluslararası sorunlara vurgu yaptı.

Öte yandan Le Drian, Paris’i ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile de bir araya gelerek, Ortadoğu’daki son gelişmeleri bölgesel ve uluslararası meseleleri, Libya, Suriye ve Yemen dâhil olmak üzere bir dizi önemli gelişmeleri masaya yatırdı. Toplantıda ayrıca, iki ülke arasındaki kültürel, eğitim, turizm, ekonomik, ticaret ve yatırım dâhil olmak üzere çeşitli alandaki işbirliği konuları ele alındı.

Nahyan görüşme sırasında yaptığı açıklamada, BAE ve Fransa arasındaki stratejik ilişkilerin, her iki ülke halklarının yararına olduğu için güçlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı, BAE’li mevkidaşının ziyaretini memnuniyetle karşılarken, ikili ilişkiler ve stratejik ortaklık gibi farklı alanların geliştirilmesi konusuna vurgu yaptı.

Marielle de Sarnez ile de bir araya gelen BAE’li bakan, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin seyri, siyasi işbirliği, bölgede yaşanan son gelişmelerin yanı sıra Libya, Yemen ve Suriye konularını tartıştı. Nahyan açıklamasında, ülkesinin Fransa ile ikili ilişkileri güçlendirme konusunda istekli olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya