Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Esed'den Türk harekâtına karşı Kürtlere destek: Türkiye'ye karşı savaşacak her grubu desteklemeye hazırız

Esed'den Türk harekâtına karşı Kürtlere destek: Türkiye'ye karşı savaşacak her grubu desteklemeye hazırız

Çarşamba, 23 Ekim, 2019 - 12:45
Esed dün İdlib yakınlarındaki Habit kasabasından Kaplan Tugayı Kuvvetleri Komutanı Süheyl Hassan ile (EPA)
Şam/Şarku’l Avsat

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekâta karşı Kürt unsurlarına destek verdiğini söyleyerek, Kürt özerk yönetimi tarafından kontrol edilen alanlara rejim kuvvetlerini konuşlandırmaya başladıklarını söyledi.

Beşşar Esed, dün, iç savaşın çıktığı 2011 yılından bu yana ilk defa İdlib'de askerlerle bir araya gelirken, yaptığı açıklamada, “Türkiye'ye karşı savaşacak her grubu desteklemeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Esed açıklamasına, “Bu bir siyasi karar değil, anayasal ve vatani bir görev. Eğer bunu yapmasaydık, bu toprakları hak etmezdik” şeklinde devam etti.

Suriye Devlet Başkanı dün yaptığı açıklamada, “Başkalarını suçlayacak konumda değiliz. Şimdi bir savaşın kalbindeyiz, doğru olan verilen zararı hafifletmek ve er ya da geç işgalciyi kovmak” dedi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert açıklamalarda bulunan Esed, “Türkiye, Suriye'nin petrol ve buğdayını çaldı, şimdi de Suriye topraklarının bir kısmını oradaki doğal zenginliklerle birlikte çalmak istiyor” suçlamasında bulundu.

ABD, harekâtın ardından birliklerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararı alırken, Washington’un kendilerini sırtından bıçakladığını iddia eden Kürtler ise Şam yönetimine sığındı. Kürt özerk yönetimi, Türk harekâtına karşı koymak amacı ile Suriye hükümeti ile anlaşma yaptı.

Anlaşmaya göre, geçtiğimiz hafta Halep, Menbiç ve Kobani’ye giren rejim ordusu, ülkenin kuzeydoğusunda konuşlanmaya devam ediyor.

Kürtler, Şam ile yapılan anlaşmanın askeri olduğu hususunda ısrar ederken, ülkenin kuzey ve kuzeydoğu bölgesinde geniş bir alanı kontrol altına aldıktan sonra ilan ettikleri öz yönetim kurumlarının bu anlaşmadan etkilenmeyeceğini vurguladı.

Rejim güçleri ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Rakka’nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa’daki Türkiye destekli muhalif gruplarla sınırda çatışmalara girerken, Halep’in kuzeyinde bulunan Kobani yakınlarında ABD tarafından terk edilmiş üs ise çatışmaların ana merkezi oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya