Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı, yemin töreninde yolsuzluğa karşı savaş ilan etti

Tunus Cumhurbaşkanı, yemin töreninde yolsuzluğa karşı savaş ilan etti

Perşembe, 24 Ekim, 2019 - 10:30
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said parlamentoda yemin ederken (AFP)
Tunus/Munci Suaydani

Tunus’un yeni Cumhurbaşkanı Kays Said, dün parlamentoda cumhurbaşkanlığı yemini etti. Cumhurbaşkanı Said, parlamentoda yaptığı konuşmada yolsuzlukla mücadeleye devam edeceğini ifade etti.

Yemin törenine eski cumhurbaşkanları ve başbakanların yanı sıra mevcut hükümet yetkilileri, ulusal kurum ve kuruluşların üyeleri de hazır bulundu. Kays Said’in gerçekleştirdiği politik konuşma medyada geniş yer buldu. Tunuslu ve yabancı çeşitli kurum ve gazetelerden 350 medya mensubu yeni Cumhurbaşkanı’nın yemin törenine katıldı. Said’in konuşması bir çok televizyon ve radyo kanalı tarafından canlı yayınlandı.

Yeni Cumhurbaşkanı halka seslendiği konuşmasında, terörizm ve yolsuzlukla mücadeleye devam etme sözü verdi. Ayrıca devlet kurumlarının partiler tarafından istismar edilmesine müsaade etmeyeceğinin altını çizdi. Said, Tunusluların onur ve özgürlüğünü korumayı taahhüt etti. Kanundışı herhangi bir şeye izin vermeyeceğini vurgulayan Kays Said, Tunus’un birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu ve sorumluluğun ağır olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında seçim sonuçlarına da değinen Said, Tunus halkının meşru araçlarla yeni bir konsepte sahip tarihi bir başarı ve gerçek bir devrim gerçekleştirmeyi başardığının altını çizdi. Said, “Bu tarihi başarı, Tunus halkının meşruiyete saygı bağlamında rotasını değiştirebileceğini gösterdi” dedi.

Kays Said, konuşmasında gençlere de önemli bir yer ayırdı. Gençlerin yeni bir tarih yazdıklarına işarette bulunan Tunus Cumhurbaşkanı yaşamak için ölümü tercih ettiklerini ve çöküşten inşa ve çalışma kıyısına geçtiklerini söyledi.

Tunus’un kanun tarafından yönetilen bir ülke olduğuna dikkat çeken Said, herkesin kamu hizmetlerinin tarafsızlığının gerekliliği ile yasalara saygı göstermesi ve bunları siyasi hesaplaşmaların dışında bırakması gerektiğine dikkat çekti.

Tunus’ta herhangi bir etnik suça müsamaha edilmeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı, ülkenin güvenliği ve istikrarını tehdit eden terör örgütlerine seslenerek, “Herhangi bir terörist tarafından atılan bir kurşuna, sınırsız bir mermi yağmuru ile karşılık verilecektir” ifadelerini kullandı.

Ulusal örgütler, özellikle önceki hükümetler tarafından siyasi meselelere karışmakla suçlanan Tunus Genel İşçi Sendikası’na (UGTT) bir teklif gücü olmaya çağırdı. Mensuplarının vatansever olduklarının ve ülkenin inşasına katılmaya hazır olduklarını söyledi.

Ülkenin karşılaştığı ekonomik zorluklarla ilgili olarak ise vatandaşlara 5 yıllığına her ay ülkenin yararına bir iş günü katkıda bulunma çağrısında bulundu. Bunun ülkenin borç ve kredi yükünden kurtulmasına ve hazinesine katkı sağlamaya vesile olacağını ifade etti. Yöneticiler ve yönetilenler arasında yeni bir güven ilişkisi kurması çağrısında bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı, ülkesinin dış meselelere yaklaşımı konusunda ise yönetiminin başta Filistin meselesi olmak üzere adil ve haklı davalara destek vermeyi sürdüreceğinin altını çizdi. Bu tutumun Yahudilere yönelik olmadığını, Tunus olarak Filistinlilerin koruyucusu olduklarını ve buna devam edeceklerinin altını çizdi. Ancak bu tutumun Siyonist işgaline karşı olduğuna dikkat çekti.

Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsıf Merzuki, daha önceden belirlenmiş bir program nedeniyle yurt dışında bulunduğu için yemin törenine katılmadı. Merzuki, program katılamadığı için özürlerini sundu.


Editörün Seçimi

Multimedya