Lion Air uçağının düşme sebebine ilişkin yeni bulgular ortaya çıktı

Lion Air uçağının düşme sebebine ilişkin yeni bulgular ortaya çıktı

Cumartesi, 26 Ekim, 2019 - 08:30
Lion Air şirketine ait bir uçak (arşiv-Reuters)
Jakarta/Şarku’l Avsat

Endonezyalı araştırmacılar cuma günü yaptıkları açıklamada geçen yıl Lion Air’in Boeing 737 Max tipi uçağının düşmesine neden olan kazada tasarım hataları, pilot hataları ve buna bağlı birçok faktör olduğunu duyurdu.

Yolcu uçağı, Jakarta'nın Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılmasının ardından Java Denizine düşmüş, kazada 189 kişi ölmüştü.

DPA’ya göre Ulaştırma Güvenliği Ulusal Komitesi, uçağın düşmesiyle ilgili nihai raporunda “Boeing’in pilotun uçuş kontrol sistemindeki hatalara tepkisiyle ilgili yanlış varsayımlarda bulunduğunu” açıkladı.

Komisyonda görevli araştırmacılardan Nurcahyo Utomo düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

“Olayla ilgili dokuz faktör var. Bunlar birbiriyle bağlantılı. Bu etkenlerden herhangi biri bulunmasaydı muhtemelen kaza gerçekleşmeyecekti. Bu faktörler Boeing’in pilotun arızalara tepkisi hakkındaki yanlış varsayımları, kullanım kılavuzunda ve pilot eğitimi sırasında uçuş kontrol özelliğiyle ilgili bilgi eksikliği, hata idaresinde talimat adımlarını sıralamadaki pilot hataları ve pilotlarla hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişimin zayıflığıdır.”


Editörün Seçimi

Multimedya