İngiltere'de bir TIR'da ölü bulunan 39 kişinin Vietnamlı olabileceği iddia edildi

İngiltere'de bir TIR'da ölü bulunan 39 kişinin Vietnamlı olabileceği iddia edildi

Cumartesi, 26 Ekim, 2019 - 11:15
Uzmanlar, İngiltere'de bulunan 39 kişinin cesedinin bulunduğu TIR'ın yanında (Reuters)
Manila-Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere'nin güneydoğusundaki Essex bölgesinde bir TIR'da ölü bulunan 39 kişinin çoğunun Vietnamlı olduğu ifade edildi. 

Londra'nın doğusundaki Essex bölgesinde bir TIR'ın konteynerinde ölü bulunan 39 kişinin kimlik tespitinin sürdüğü belirtilirken, çoğunun Vietnamlı olduğu belirtildi. Reuters'ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde ölenlerin Çinli olduğu aktarılırken, Pekin'den ise konu hakkında açıklama yapılmadı. 

Vietnam merkezli bir insan hakları kuruluşu olan Human Rights Space'in Koordinatörü Hoa Nghiem, İngiltere'nin Essex bölgesinde bir TIR'da ölü bulunan 39 kişi arasında 26 yaşındaki Vietnamlı bir kadının da olabileceğini iddia etti. Nghiem, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, adı Tra My olan kadının fotoğrafı ile Vietnam saatiyle 23 Ekim 04.28'de (İngiltere 22 Ekim 22.48) gönderdiği belirtilen mesajları gösteren ekran görüntüsünü paylaştı.

Paylaşılan mesajda, "Özür dilerim anne, yurt dışına çıkışım başarısız oldu. Anne, seni çok seviyorum. Ölüyorum, çünkü nefes alamıyorum. Anne, özür dilerim" ifadeleri yer aldı.

Sekizi kadın 39 kişinin soğutuculu TIR'da ölmesiyle ilgili uluslararası soruşturma da yürütülüyor. 

Kurbanların çoğunun Vietnamlı olabileceği değerlendirilirken, soruşturmada karacın 23 Ekim sabah erken saatlerde Belçika'nın Zeebrugge limanından İngiltere'ye nasıl getirildiği ve olası iş birlikçiler araştırılıyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya