Sudan Ordusu'nda revizyon

Sudan Ordusu'nda revizyon

Salı, 29 Ekim, 2019 - 08:30
Hartum/Ahmed Yunus

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, Silahlı Kuvvetler Komutanı sıfatıyla ordu komutanlığında birtakım yeni düzenleme talimatı verdi.

General Burhan’ın aldığı kararlar uyarınca Orgeneral Muhammed Osman el-Hüseyin Genelkurmay Başkanı olarak atanırken, bir dizi subay general rütbesine terfi etti. Bazı subaylar ise emekliliğe ayrıldı. Sudan Silahlı Kuvvetleri Komutanı’nın bu kararları, geçiş dönemine ilişkin anayasal belgenin hükümlerine paralel bir şekilde geldi. Nitekim belgede, askeriyeye, Sudan ordusunu ve diğer güvenlik güçlerini yeniden yapılandırma yetkisi verilmişti.

Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın verdiği kararlar doğrultusunda, General Mecdi İbrahim, Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Orgeneral Osman Hüseyin, Genelkurmay Başkanı, General Abdulah el-Beşir, Eğitim Komutanı Yardımcısı, General Halid Şami, Operasyon Komutanı Yardımcısı ve General Cemal Abulmucid ise İstihbarat Genel Başkanı olarak atandı.

Silahlı Kuvvetler Sözcüsü General Amer Muhammed el-Hasan tarafından yapılan basın açıklamasına göre el-Burhan’ın aldığı kararlar kapsamında bir dizi subay general rütbesine terfi etti. Essas Kerrar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilirken, Essam Koko ise Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Bunun yanı sıra Koramiral Mahcup Beşri Ahmed, Deniz Kuvvetleri Komutanı, General Abdullah el-Matari ise Genel Müfettiş olarak atandı.

Ayrıca alınan kararlar doğrultusunda, General Teyar Muhammed Ali, General Abdurrahman Yusuf Ali el-Fekki ve Koramiral Mecdi Ömer Seyyid Merzuk emekliliğe ayrıldı.

Öte yandan ‘Anayasa Bildirgesi’ndeki hükümler doğrultusunda, bu ay içerisinde, Başkan Abdulfettah el-Burhan’ın başkanlığında bir Güvenlik ve Savunma Konseyi kuruldu. Ülkede güvenlik politikalarının geliştirilmesiyle ilgili kurulan konseyin üyeleri arasında, Egemenlik Konseyi’nden siviller ve askerler, başbakan, ordu komutanı, Savunma, İçişleri, Dışişleri, Adalet ve Maliye Bakanları bulunuyor.

Bununla birlikte Adalet Bakanlığı, bazı üst düzey hukuk danışmanlarını yeni görevlere getirdi. Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari tarafından alınan kararlar doğrultusunda, Genel Danışman Muhammed Osman, Mevzuat Daire Başkanı, Genel Danışman Cemaleddin Muhammed et-Tayyib, Mali İşler Genel Danışmanı, Genel Danışman İman Muhammed Beşir, Başkanlık Sarayı Hukuk Departmanı Başkanı, Genel Danışman Suad el-Emin Muhammed, Bakanlar Kurulu Hukuk Dairesi Başkanı, Genel Danışman Hamid Ahmed Mahmud, Hartum Hukuk Departmanı Başkanı, Genel Danışman Halid İbrahim Yasin ise İcra Dairesi Başkanı olarak atandı.

Bu karalar, eski rejimin sembol isimlerinin tasfiyesini öngören ‘Anayasa Bildirgesi’ndeki hükümlerin uygulanması doğrultusunda geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya