Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan ordusu protestocular tarafından kapatılan yolları açıyor

Lübnan ordusu protestocular tarafından kapatılan yolları açıyor

Perşembe, 31 Ekim, 2019 - 13:00
Lübnan sokaklarındaki göstericiler (Reuters)

Lübnan’da protestocular dün gece ve bu sabah ana yolları yeniden kapatsa da, ordu birçok yolu hızla açtı.

Başbakan Saad Hariri'nin istifasının ertesi günü (dün) yolların çoğu açılarak, trafik normale dönmüştü ancak bu durum dün akşam yine değişti.

Protestocular Beyrut ve diğer bölgelerdeki meydanlara yönelerek, devrimin yalnızca hükümeti devirmeyi amaçlamadığını, tüm talepleri karşılanıncaya kadar sokakta kalmaya devam edeceklerini vurguladı.

Göstericiler, onlarca yıldır Lübnan’daki siyasi sahneyi işgal eden tüm siyasetçiler ve partilerle ilgili hayal kırıklıklarını dile getirerek, teknokrat ve bağımsızlardan hızlı bir şekilde yeni bir hükümet kurulmasını talep ediyor.

Protestocuların yolları kapalı tutmada ısrar etmelerine rağmen, Lübnan ordusu bazı otoyollar ile Beyrut’un doğu ve batısını birbirine bağlayan Ring Köprüsü’nü bugün tekrar trafiğe açmayı başardı. Ancak, başkent dışında Abdeh, Trablusşam ve Bekaa'daki bazı yollar hala kapalı.

Ülkenin kuzeyindeki Abdeh bölgesinde dün gece göstericilerle ordu güçleri karşı karşıya geldi. Söz konusu gerilimde bazı yaralanmalar yaşandı.

Beyrutlu bir öğrenci olan Ghadi (21), “Taleplerimiz hükümetin istifasıyla bitmiyor. Hala birçok talep var. Yolların kesilmesi hükümet kurulmasını hızlandırmak için devlet üzerinde halk baskısı oluşturmaktan başka bir şey değil” yorumunda bulundu.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Lübnan merkezli El Ahbar gazetesi kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Meclis istişare çağrısını yavaştan alacağını ve hafta sonu veya önümüzdeki hafta başında bu çağrıyı yapacağını iddia etti.

Başbakan Hariri, geçtiğimiz Salı günü değişiklik talep etmek için sokağa çıkan birçok Lübnanlının iradesine yanıt olarak istifa ettiğini açıklamıştı.

Ülkedeki okullar ve üniversiteler bu sabah derslere devam etmek istediklerine ilişkin açıklama yaptı ancak bugün çoğu açılmadı.

Bankalar ise Cuma (yarın) gününden itibaren normal çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Avn ise, istifasını sunan Başbakan Saad Hariri’den yeni hükümet kuruluncaya dek görevde kalmasını istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya