Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ankara: DEAŞ'lı yabancı ülke vatandaşlarını ülkelerine göndereceğiz

Ankara: DEAŞ'lı yabancı ülke vatandaşlarını ülkelerine göndereceğiz

Cumartesi, 2 Kasım, 2019 - 12:15
Rus askeri, Türkiye-Suriye sınırındaki Türk zırhlı aracını izliyor (AFP)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yabancı ülkelerin vatandaşı olup DEAŞ'a katılan kişilerin, ülkeleri tarafından vatandaşlıktan çıkarılması ve tüm sorumluluğun Türkiye’de kalması gibi bir durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konu hakkında yaptığı açıklamada, ''Yakalananları kendi ülkelerine geri göndereceğiz. Biz kimsenin DAEŞ mensubunun oteli değiliz'' dedi.

Avrupa'nın kendi ülkelerinden olan DEAŞ'lıları almamasına yönelik ise Soylu, "Biz DEAŞ ile göğüş göğüse mücadele ederken onlar DEAŞ'ın yayınladığı videolardan korkularından sokaklara çıkamıyorlardı. Maalesef korkak bir nesil ve sorumsuz bir nesil yetiştiriyorlar"dedi.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon başlattıktan sonra geçtiğimiz ay bazı DAEŞ üyelerini tutukladı.

Ankara, Türkiye sınırını YPG’nin kontrolü altındaki alanlardan ayıran 30 kilometre derinliğe sahip “güvenli bir bölge” kurmak istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya