İsrail gözaltına aldığı iki Ürdün vatandaşını iade ediyor

İsrail gözaltına aldığı iki Ürdün vatandaşını iade ediyor

Salı, 5 Kasım, 2019 - 06:30
Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi (Reuters)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kısa süre önce gözaltına alınan Ürdün vatandaşları Hiba el-Labadi ve Abdurrahman Meri’nin ülkelerine teslim edileceğini açıkladı.

Aynı zamanda Ürdün hükümeti de İsrail'de gözaltında tutulan 2 vatandaşının serbest bırakılması taleplerine cevap verilmemesi nedeniyle çağırdığı Tel Aviv Büyükelçisi'ni göreve iade edecek.
AFP’nin haberine göre İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in gözaltına alınan 2 Ürdün vatandaşının ülkelerinin güvenlik yetkililerine tesliminin ardından Ürdün de önümüzdeki birkaç gün içinde Tel Aviv Büyükelçisi’ni İsrail’e gönderecek. İsrail Genel Güvenlik Servisi (Shin Bet) Ürdünlü mevkidaşları ile söz konusu Ürdün vatandaşlarının serbest bırakılması ile ilgili güvenlik önlemleri konusunda anlaştı. İsrail, Ürdün ile ilişkilerini Ortadoğu’daki istikrarın temel taşı olarak görüyor ve bölgenin güvenliğini korumak için çalışmaya devam edecek.”

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de İsrail ile yapılan bir anlaşma kapsamında İsrail'de gözaltına alınan 2 Ürdün vatandaşının hafta sonundan önce ülkeye döneceğini açıkladı.

Es-Safedi, Ürdün vatandaşlarının gözaltına alınmasının ardından ilgili mercilerle koordine halinde başlattıkları yoğun diplomasi, müzakereler ve temaslar sonucunda anlaşmanın gerçekleştiğini söyledi.

Ürdün, İsrail'de gözaltında tutulan 2 vatandaşının serbest bırakılması taleplerine cevap verilmemesi nedeniyle Tel Aviv Büyükelçisi'ni danışma amacıyla Ürdün'e çağırmıştı.

Ayrıca 6 Ekim’de İsrail'in Amman Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak nota verilmişti.

Ürdün 1994'ten beri İsrail ile barış anlaşması içinde.

İsrail güvenlik güçleri, Ürdün vatandaşı Hibe el-Labadi'yi (24) 20 Ağustos'ta akrabalarından birinin düğüne katılmak için Ürdün'den Nablus'a giderken, Abdurrahman Meri'yi ise (28) 2 Eylül'de bir akrabasının düğününe katılmak için Ürdün'den Batı Şeria'ya giderken gözaltına almıştı.

El-Labadi, gözaltına alınmasını protesto etmek için 42 gün boyunca açlık grevi yapmış ve sağlık durumu kötüleştiği için birkaç kez hastaneye kaldırılmıştı.

İnsan hakları örgütlerine göre beyin kanseri olan Meri, bir süre önce de ameliyat oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya