Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koşmak erken ölüm riskini azaltıyor

Koşmak erken ölüm riskini azaltıyor

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 07:45
Haftalık koşu, sağlık durumunu daha iyi bir duruma getirir. (Arşiv - Reuters)
New York/Şarku’l Avsat

Koşunun sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan 14 araştırmanın analizine göre, koşu erken ölüm riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalar, koşu yapmanın erken ölüm riskini azalttığını ve hızı ya da kaç saat koşulduğu önemli olmadan, koşmanın oldukça yararlı olduğunu ortaya koydu.

ABD, İngiltere, Çin ve Danimarka'da yapılan önceki 14 araştırmanın analizinde, Avustralya, Tayland ve Finlandiya'daki enstitülerden bir grup araştırmacı, düzenli koşunun insan sağlığına büyük yararlar sağladığı ve ömrü uzattığı sonucunu elde etti.  CNN’nin aktardığı habere göre, araştırmacılar 5 ila 35 yıl boyunca 232 binden fazla katılımcının durumunu gözlemleyen çalışmaları incelendi.

Bütün araştırmalar toplandığında koşucuların, koşmayan insanlara göre erken ölüm riski yüzde 27 daha az çıktı. Analize göre, koşu kalp hastalığından kaynaklanan ölüm riskini yüzde 30, kanserden kaynaklanan ölüm riskini yüzde 23 oranında azaltıyor.

Koşunun belli sağlık yararlarının olmasına rağmen araştırmacılar, 'daha uzun mesafelerin ve daha fazla koşu sürelerinin kesin olarak daha büyük bir oranda erken ölüm riskini azaltamayabileceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyelerine göre, 18 ila 64 yaşları arasındaki yetişkinler, her hafta 150 dakika boyunca yavaş bir tempoyla ya da 75 dakika boyunca hızlı bir tempoyla koşmalı.


Editörün Seçimi

Multimedya