Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Yeni hükümet istişareleri başladı

Tunus: Yeni hükümet istişareleri başladı

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 12:45
Tunus/Munci es-Saidani

Başbakan Yusuf Şahid liderliğindeki Yaşasın Tunus Partisi’nin, Tunus hükümetine katılımı hakkındaki nihai kararı bekleniyor.

Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi’nin siyasi Danışmanı Cemal el-Avi, Nahda’nın başta ‘Yaşasın Tunus’ ve ‘Tunus’un Kalbi’ olmak üzere siyasi partilere yönelik istişarelerinin değiştiğini vurguladı.

Nahda hareketi, yeni bir siyasi yönelimle Muhammed Abu liderliğindeki Demokratik Akım Partisi şartlarından kaçınmak istiyor. Muhammed Abu liderliğindeki Demokratik Akım Partisi; İçişleri, Adalet ve İdari Reform Bakanlığı'nın da hükümeti koalisyonuna katılmasını, Halk Hareketiyle müzakere etmekten kaçınmayı ve Nahda Hareketi’nden bir kimsenin başbakanın olmamasını şart koşuyor.                                                                       

Yaklaşık üç hafta önce hükümet istişareleri başlatıldığında Nahda Haraketi’nden yapılan açıklamada, lideri Nebil Karvi hakkındaki yolsuzluk şüpheleri nedeniyle Tunus’un Kalbi partisiyle ittifak yapılmayacağı belirtilmişti. Ancak gözlemcilere göre, bugünün şartları değişti, çünkü Nahda’nın kendi liderliğinde bir hükümet kuramaması ihtimali de var. Bu nedenle hareketin diğer partilerle müzakere stratejilerinde değişiklikler olabiliyor.

Bu açıdan bakıldığında liderler, Nebil Karvi partisiyle koalisyon kurmak partinin gerçekçi şartlar sunması ya da sol akımlarda olduğu gibi ideolojik sorunlarının olmaması gibi bahanelere başvuruyor. Bununla beraber, Nebil Karvi dâhil bazı liderler daha önce Nida Partisi'ne katılmıştı. Gözlemcilere göre, eski Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi'nin kurduğu Nida Tunus Partisi ile Nahda arasındaki ittifakın canlanması olasılığı da var.

Nahda Hareketi, Şura Konseyi’ne bildirmeden önce bu hafta koalisyon hükümetiyle ilgili kesin bir karar alacak. Nahda, bu yeni siyasi ittifakı onaylanırsa, kuracağı hükümet güven testini geçip Tunus parlamentosundaki toplam 217 sandalyeden 109'unun mutlak çoğunluğunu almış olacak. Böylece Demokratik Akım ve Halk Hareketi ile ittifak kurmaktan ve bu partilerin küçük düşürücü şartlarından kaçınmış olacak.

Nahda hareketi liderleri, Pazartesi günü Yusuf Şahid liderliğindeki Yaşasın Tunus partisinin temsilcileriyle bir araya geldi. Nahda liderlerinden Nureddin el-Bahiri, Şahid partisinin bir sonraki hükümete katılmayı kabul ettiği doğruladı. Hareket, geçen yıl Nida ve Tunus Genel İşçi Sendikası, ulusal koalisyon hükümetini devirmeye çalıştığında Yusuf Şahid’e destek çıkmış ve böylece iki taraf arasındaki ilişkiler kuvvetlenmişti.

Tunus Yüksek Seçim Komisyonu, yasama seçimlerinin kesin sonuçlarını Perşembe günü açıklayacağını bildirdi. Yeni meclisin ilk oturumuna birkaç gün içinde karar verilmesi bekleniyor. Şimdiye kadar partilerin sundukları itirazların komisyon tarafından açıklanan sonuçlar üzerinde bir etkisi olmadı. Yarın açıklanan kesin sonuçlarla birlikte, yeni bir hükümet kurulmasına yönelik resmi geri sayım başlayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya