Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan UEFA'ya tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan UEFA'ya tepki

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 07:45
Türkiye Milli Futbol Takımı Arnavutluk'a karşı oynanan maçta asker selamı verdi (EPA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UEFA’nın Türkiye Milli Futbol Takımı ve diğer Türk kulüplerine yönelik ayrımcı, haksız ve siyasi tavrını reddettiklerini söyledi.

Erdoğan, Macaristan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı'ndan beri açık söylüyorum. Ülkemizi yurt dışında temsil eden sporcular sistematik bir linç kampanyası ile karşı karşıyadır. Gol attıktan veya maç kazandıktan sonra mutluluklarını göstermek için asker selamı veren sporcularımızla ilgili akla hayale gelmedik eleştiriler, hatta disiplin kovuşturmaları yapılıyor. Aynı şekilde dünyanın değişik yerlerinde bu şekilde selam duranlarla alakalı devreye soktuğunuz bir işlem yoktur. Olay Türkiye olunca, Türkiye'nin sporcuları olunca hava değişiyor. UEFA'nın bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerekiyor. Yanlış kararlarıyla sporun daha fazla siyasallaşmasına fırsat vermemeleri gerekiyor” dedi.

UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Arnavutluk ve Fransa ile karşılaşan Türk Milli Takım oyuncularının asker selamı vermeleri nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

UEFA İletişim Direktörü Philip Townsend, “Bu sevinci görmedim ancak bir provokasyon olabilir. Düzenlemeler politik ve dini farklılıklara yönelik hareketleri yasaklıyor. Kontrol edeceğimin garantisini verebilirim” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle verilen asker selamı, başka Türk sporcular tarafından da tekrarlanmıştı.

Türk jimnastikçi İbrahim Çolak, Almanya'da düzenlenen Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanmasının ardından İstiklal Marşı okunduğu esnada asker selamı vermişti.

Roma forması giyen Cengiz Ünder de attığı bir golün ardından sevincini asker selamı ile göstermişti.

FIFA, 2018 Dünya Kupası kapsamında Haziran 2018’de oynanan karşılaşmada Sırp taraftarların açtığı ‘siyasi ve saldırgan’ içerikli afiş nedeniyle Sırbistan Futbol Federasyonu’na para cezası vermişti.

FIFA, ayrıca İsviçre-Sırbistan karşılaşması sırasında, İsviçre forması giyen Arnavut futbolcuların gol sevinciyle Arnavutların sembolü olan çift başlı kartal hareketi yapmasını ‘siyasi içerik’ olarak kabul edip, Xherdan Shaqiri ve Granit Xhaka’ya 10 bin İsviçre frangı, takım kaptanı Stephan Lichtsteiner'a ise 5 bin İsviçre frangı para cezası vermişti.

UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin 16 maddesi, özellikle dini, siyasi ve ideolojik öneme sahip provokatif mesajlar iletmek için hareket, kelime ve nesne kullanmanın bir spor etkinliği için uygun olmadığını belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya