Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya, Ulusal Ordu, Trablus'taki UMH güçlerini bombalamaya devam ediyor

Libya, Ulusal Ordu, Trablus'taki UMH güçlerini bombalamaya devam ediyor

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 10:00
Trablus’un güneyindeki LUO kuvvetleri tarafından düzenlenen hava saldırılarına maruz kalmış UMH içerisinden dağıtılan bir fotoğraf

Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), 6 Kasım’da Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) başkent Trablus’un güneyindeki, doğusundaki ve Sirte şehrindeki mevziilerine hava saldırısı düzenlemeyi sürdürdü.

LUO’ya bağlı el-Kerame Operasyon Odası’nın medya merkezi, bir bildiri yayınlayarak başkentin güneyindeki Selahaddin ekseninden geri çekilmeleri sonrasında ordu tarafından düzenlenen bir pusuda çok sayıda militanın öldürüldüğünü duyurdu. Bildiride, militanların ilerleme kaydetme girişimlerinin başarısızlığa uğratıldığı ifade edildi.

Ordu, geçen salı günü yayınladığı bildiride, “Hava kuvvetleri, Giryan şehrinin Ebu Muaz kampında militanların mevziilerini hedef alan bir saldırı düzenledi. Ayrıca Trablus’un 80 km güneyindeki Gut er-Rih helikopter pistine ikinci bir saldırı gerçekleştirdi” dedi.

Serrac hükümeti İçişleri Bakanlığı, Trablus’un güneyindeki Ayn Zara bölgesinde bulunan Merkezi Destek Genel Müdürlüğü (Acil Müdahale Gücü) karargahına yönelik bir saldırı sonucunda 2 güvenlik gücünün öldüğünü ve 4’ünün de yaralandığını açıkladı. Ayrıca saldırıya uğrayan karargahtaki polis arabalarının yandığını gösteren fotoğraflar yayınlandı.

UMH’ye bağlı Sağlık Bakanlığı sözcüsü Fevzi Onis, bölgedeki bir benzin istasyonu yakınlarında meydana gelen bombardıman sonucunda 3 kişinin öldüğünü ve 4 kişinin de yaralandığını belirtti. Yetkili, 6 Kasım’da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ölenlerin birinin sivil diğer ikisin de polis olduğunu söyledi.

Söz konusu saldırı, LUO’nun bakanlığa bağlı bir karargahı hedef aldığı ikinci saldırı oldu.

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, bu suç eylemlerinin faillerinin kovuşturulacağını ve hesap vereceğini söylerken, yaptıkları şeyler dolayısıyla adalete teslim edileceklerini vurguladı.

Öte yandan Serrac hükümetine bağlı Sirte’yi Koruma ve Güvenliğini Sağlama Gücü, geçen salı günü düzenlenen hava saldırısı sırasında 3 mensuplarının yaralandığını söylerken, merkezlerinden birinin de hedef alındığına dikkati çekti. Koruma Gücü, saldırıdan 2 gün önce de düzensiz göçmenleri taşıyan bir aracın yakalandığını belirtti. Aracın içerisinde ülkenin doğusundaki el-Beyda şehrinden gelen 14 Mısırlının bulunduğu belirtildi.

Ancak LUO, Medya Merkezi aracılığıyla yaptığı kısa bir yazılı açıklamada, Trablus’un 450 km doğusunda yer alan Sirte’deki es-Saadi kampında milislerin kontrolündeki bir mevziiye hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu. Açıklamada, mevziideki tesislerin askeri depo, teçhizat ve silah deposu olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

Trablus’taki Libya Yüksek Devlet Konseyi de UMH’yi “savaş çabalarını” desteklemek için tüm imkanları kullanmaya, saldırgan faaliyetleri yok etmeye ve bunun için gereken her şeyi yapmaya çağırdı.

Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, geçen salı günü yaralılar için özel bir komite kurma, onlara azami düzeyde ilgi gösterme ve bu hususta her türlü yolsuzluğu önlemek için adımlar atma çağrısında bulundu.

Saldırganlıkları engellemek için ortaya koyulan girişimleri memnuniyetle karşıladığını söyleyen Mişri, anayasal ve hukuk devletinin oluşturduğu ortak bir ulusal vizyona ulaşmak için ülkeye kan enjekte etmeye ve Libya’yı krizden kurtarmaya çalışmak zorunda olduklarını belirtti. Halid el-Mişri ayrıca, hükümeti, meşruiyete karşı savaşı destekleyen ve doğrudan saldırganlık eylemlerine karışan ülkeleri boykot etmeye ve bu ülkeleri yerel ve uluslararası yargı kurumları nezdinde kovuşturmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya