Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransız yargısı, 'DEAŞ'a haraç veren' Lafarge şirketi hakkındaki soruşturmayı iptal etti

Fransız yargısı, 'DEAŞ'a haraç veren' Lafarge şirketi hakkındaki soruşturmayı iptal etti

Perşembe, 7 Kasım, 2019 - 14:15
Paris’teki Fransız Lafarge şirketinin logosu (Arşi-Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa yargısı bugün, Suriye'deki faaliyetlerini sürdürebilmek için DEAŞ'ın da aralarında olduğu terör gruplarına “haraç verdiği” ileri sürülen Fransız çimento şirketi Lafarge hakkında başlatılan soruşturmayı iptal etti.

AFP’nin haberine göre, Paris Temyiz (İstinaf) Mahkemesi, Suriye'deki faaliyetlerini sürdürebilmek için DEAŞ'ın da aralarında olduğu terör gruplarına destek verdiği ileri sürülen Fransız çimento şirketi Lafarge hakkında “terörizmi finanse etme”, “yasak ihlali” ve “Cebaliye’deki fabrikada çalışan eski çalışanların hayatını tehlikeye atma” gerekçesiyle bir buçuk yıl önce açılan soruşturmayı iptal etti.

Mahkeme, 24 Ekim’de Fransa Lafarge çimento grubunun aleyhinde kovuşturmaya itiraz etmesi ile karar ertelenmişti.

Adli soruşturma, Le Monde gazetesi tarafından yayınlanan haberin ardında, 2017 yılında başlatıldı. Bu gelişmenin ardından, Fransa Maliye Bakanlığı, sivil toplum kuruluşu olan Şherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR), şirkete karşı harekete geçti.

Suriye’de Lafarge şirketinin sahip olduğu çimento fabrikasının, ülkede işin devam edebilmesini sağlamak için 2013 ve 2014 yılları arasında DEAŞ ve diğer bazı örgütlere 13 milyon euro haraç ödediği iddia ediliyor.

Lafarge şirketinin, DEAŞ’e çimento sattığı ve hammadde sağlamak için radikal gruplara ödeme yaptığı şüpheleri de mevcut.


Editörün Seçimi

Multimedya