Fransız oyuncu Haenel 12 yaşındayken tacize uğradığını iddia etti

Fransız oyuncu Haenel 12 yaşındayken tacize uğradığını iddia etti

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 08:30
Fransız oyuncu Adèle Haenel (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransız oyuncu Adèle Haenel, 12 yaşındayken oynadığı ilk filminin yönetmeni Christophe Ruggia tarafından 3 yıl boyunca cinsel tacize maruz kaldığını açıkladı.

CNN International'ın haberine göre Haenel, ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın çocuklukları taciz ettiği iddialarını işleyen 'Leaving Neverland' belgeselini izledikten sonra sessizliğini bozmaya karar verdi.

30 yaşındaki Haenel, Mediapart sitesiyle yaptığı röportajda, "Belgesel, bir şeylere karşı bakış açımı değiştirdi. İlk filmimin yönetmeni Christophe Ruggia tarafından sevgili olduğumuza dair telkinleriye kandırıldığımı görmemi sağladı. Ayrıca film, çocukları istismar eden kişilerin amaçlarına ulaşmak için kullandıkları yöntem ve mekanizmaları da gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Haenel, yönetmenliğini Ruggia'nın yaptığı ‘Les Diables’ adlı ilk filminde otistik bir yetimi canlandırdığında daha henüz 12 yaşındaydı.

Özellikle Portrait of a Lady on Fire’daki performansıyla adından övgüyle söz ettiren Haenel, geçtiğimiz günlerde daha önce birlikte çalıştığı bir yönetmenle ile ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Fransız gazetesi Mediapart, Haenel'in açıklamaları üzerine aralarında oyuncular ve çalışanlarında olduğu yaklaşık 30 tanıkla yapılan görüşmeleri içeren bir basın soruşturması yaptı. Oyuncular ve çalışanlar, Ruggia’nın Haenel'e karşı davranış tarzının şüphe uyandırdığını ve filmin reklamını yapmak için birlikte seyahat ettiklerinde Haenel’i evine davet etmeye başladığını fark ettiklerini ifade ettiler.

Haenel’in suçlamalarını yayınlamadan önce yaklaşık altı ay boyunca oyuncunun bu iddialarını soruşturan Mediapart, Haenel ve Ruggia’yı yakından tanıyan otuza yakın kişiyle görüştü. Bu soruşturma sonucunda Haenel’in açıklamaların gerçeği yansıttığına ikna olan Mediapart, Ruggia’nın genç oyuncuyu taciz ettiğini kanıtlayan belgelere ulaştıklarını açıkladı. Bu belgelerin başında ise o dönemde otuzlu yaşlarında olan Ruggia’nın henüz çocuk yaştaki Haenel’e gönderdiği aşk mektupları geliyor.

Haenel ise Ruggia'nın kendisini eve götürdüğü zaman onu sevdiğini söylediğini ve kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı. 15 yaşındayken onunla ilişkisini koparmaya çalıştığını belirterek, Ruggia'ya yakın olan kişilerden onu kendisinden uzak tutmaları için yardım istediğini ancak kendisine kimsenin cevap vermediğini söyledi.

Öte yandan, Ruggia'nın eş başkanlığını yaptığı Fransız Film Yönetmenleri Derneği (SRF) Ruggia'nın işine son verildiğini ve kararın yönetmene yönelik yaptıurımların ilk adımı olduğunu açıkladı.

Şarku'l Avsat'ın haberine göre Haenel, Fransız yargı sistemine güvenmediğini söyleyerek Ruggia'ya dava açmayı reddetti. Ancak savcılık, yayınlanan ifadesine dayanarak olayla ilgili soruşturma başlattı.

Ruggia, Haenel'e karşı cinsel tacizde bulunduğunu yalanladı ancak oyuncuya karşı davranışlarında 'hatalar' yaptığını itiraf etti.

Ruggia açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Yaşının küçüklüğüne bakarak ona verdiğim kıymetin ve ona umut vermemim kendisini kızdırıp rahatsız edeceğini bilmiyordum. Eğer olan buysa beni affetmesini istiyorum.”

Haenel, 25'ten fazla filmde rol aldı ve iki kez Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen Cesar Sinema Ödülünü kazandı.


Editörün Seçimi

Multimedya