Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump'ın Özel Kalemi Mulvaney ifade vermeye çağrıldı

Trump'ın Özel Kalemi Mulvaney ifade vermeye çağrıldı

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 11:30
ABD Başkanı Donald Trump. (Arşiv- Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil soruşturmasını yürüten Temsilciler Meclisi İstihbarat, Denetleme ve Dış İlişkiler Komiteleri, Trump'ın Özel Kalemi Mick Mulvaney’i tanık olarak ifadeye vermeye çağırdı.

Politico web sitesi ve Washington gazetesinde yer alan haberlere göre Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i arayarak 2020 başkanlık seçimlerinde aday olan Joe Biden'ın oğlu Hunter'ı soruşturmasını istediği iddia edilmişti. Demokratlar söz konusu iddia üzerine Trump'ın görevden alınması için azil soruşturması başlatmıştı.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada Başkan Donald Trump’ın azli için yürütülen soruşturmadaki tanıkların dinleneceği kamuya açık oturumların diplomatların da katılımıyla gelecek hafta başlayacağını duyurmuştu.

Televizyonda yayınlanacak olan oturumlar ile süreç yeni bir aşamaya taşınmış olacak.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, ABD'nin 2006-2009 yılları arasında görev yapan Kiev Büyükelçisi William Taylor ve Dışişleri Yetkilisi George Kent'in 13 Kasım Çarşamba tarihinde kamuya açık oturumda ifade vereceğini belirtti. Tanıklardan biri, daha önce verdiği ifadelerin Trump’ın siyasi hedeflerine hizmet etmesi için Kiev’e baskı yaptığı şüphelerini desteklediği William Taylor, diğeri ise Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Yardımcı Sekreteri George Kent.

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratları Ukrayna skandalı olarak da bilinen konu hakkında kanıt uydurmakla suçluyor.
Trump, Twitter hesabından ABD'nin eski Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker’a teşekkür ettiği açıklamasında şunları söyledi:

 “Ukrayna siyasi servisleriyle bağlantı kurduğuma yönelik sorular soruyorsunuz. Böyle bir görüşme yok. Çünkü böyle bir bağlantı yok.”


Editörün Seçimi

Multimedya