ABD'li diplomattan Türkiye'ye Suriye eleştirisi

ABD'li diplomattan Türkiye'ye Suriye eleştirisi

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 11:15
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Reuters-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD’nin Suriye’deki üst düzey görevlisi William Roebuck’un, ABD Başkanı Donald Trump yönetimini, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği operasyonu engelleme konusunda yeterli çaba göstermeyerek "etnik temizlik" yapılmasına izin vermekle eleştirdiği iddia edildi.

New York Times gazetesine göre ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Yardımcısı William Roebuck bir yazışmada, ABD’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarını engellemek için daha güçlü önlemler almayı denemediğini ifade etti.

Roebuck, ayrıca Suriye'de Türkiye ve müttefiki olan gruplar tarafından yapılan ihlalleri eleştirerek, "bunların etnik temizlik ve savaş suçu" olarak tanımlanabileceğini öne sürdü.

Gazetenin aktardığı bilgilere göre söz konusu iç yazışmada Roebuck, "Bir gün diplomatik tarih yazıldığında insanlar burada ne olduğunu, yetkililerin bunu durdurmak için neden daha fazla şey yapmadığı veya en azından Türkiye'yi davranışlarından ötürü suçlamak için neden seslerini yükseltmediğini merak edecekler” ifadeleri yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise Roebuck’un sözü geçen iç yazışmasının gerçek olup olmadığına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.
Ortagus konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'ye girme kararına kesin bir şekilde karşı olduğumuzu açıkça belli ettik ve askeri olarak karşı karşıya gelme dışında bunu engellemek için ne gerekiyorsa yaptık.”

ABD’nin Türkiye destekli grupların sivilleri öldürmesi de dahil olmak üzere ciddi suistimalde bulunduklarına ilişkin haberleri ciddiye aldığını söyleyen Ortagus, “Bu sorular devam ediyor ve bu sorunu Türkiye devletinde en üst düzeyde gündeme getirdik” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Kasım Çarşamba günü Beyaz Saray'da buluşmaları planlanıyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya