Türkiye, PKK’ya karşı askeri operasyon başlattı

Türkiye, PKK’ya karşı askeri operasyon başlattı

Cuma, 8 Kasım, 2019 - 14:00
Suriye’nin kuzeyindeki Türk aracı (Arşiv-Reuters)
Ankara/Şarku’l Avsat

İçişleri Bakanlığı, Ankara’nın bugün Türkiye’nin güneydoğusundaki militanlara karşı askeri operasyon başlattığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, PKK’ya işaretle yaptığı açıklamada Diyarbakır, Muş ve Bingöl gibi güneydoğuda yer alan Kürt illerinde bölücü terörist grubun üyelerini etkisiz hale getirmeyi amaçlayan operasyon başlattığını duyurdu.

PKK militanları, uzun yıllardır silahlı operasyonlar yürütüyor. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği, PKK’yı “terör örgütü” olarak sınıflandırıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada PKK militanlarının kış üslenmesini engellemek amacıyla bugün başlatılan operasyonda yaklaşık 3 bin askerin görev aldığı aktarıldı.

PKK militanları, özellikle kış aylarında başta Türkiye’nin komşusu Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağları olmak üzere dağlık bölgelerde üsleniyor. Türkiye, Kandil Dağı ve çevresine sık sık hava operasyonları düzenliyor.

Ankara, geçtiğimiz günlerde Washington ve Moskova ile yapılan mutabakatların ardından Suriye’nin kuzeyindeki YPG milislerini hedef alan askeri operasyonu durdurdu. Türkiye yaptığı açıklamalarda YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğunu vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya