Libya halkı iç savaş geriliminden Mevlid vesilesiyle uzaklaştı

Libya halkı iç savaş geriliminden Mevlid vesilesiyle uzaklaştı

Pazar, 10 Kasım, 2019 - 13:45
​Libyalılar, Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlamak için Bingazi’de bir araya geldi (AFP)
Kahire/Cemal Cevher

Doğusuyla Batısıyla tüm Libyalılar, geçen iki gün boyunca Hz. Muhammed’in doğum yıldönümünü kutlamakla meşguldü. Sokaklarda ve meydanlardaki kalabalıklar, iç savaştan uzaktayken yaşadıkları acıları ve sıkıntıları unutuyor gibiydi.

Başkent Trablus’ta bulunan Nur el-Hayat Derneği Başkanı Sami el-Cevadi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Libyalılar, savaş ve çatışma atmosferinden kaçmak için dini bayram ve münasebetleri sabırsızlıkla bekliyor” ifadelerini kullandı.

Cevadi, Hz. Peygamber’in doğumu münasebetiyle vatandaşların çoğunun, Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak camilere yöneldiğini belirtti. Cevadi’ye göre kadınlar da bu münasebetlerde aile büyüklerini evlerinde konuk etmek için akşam yemeği hazırlar.

Trablus’un tarihi eski şehir mahallesinde yapılan kutlamalar, batıdaki Misrata ve Beni Velid, doğudaki Ecdebiye ve Bingazi gibi şehirlerdeki kutlamalarla benzer görüntüler oluşturdu. Başkent halkı, güney banliyölerinde iç savaşın yol açtığı koşullar nedeniyle, fiyat pahalılığı, hizmet düzeyinin yetersizliği ve sokaklarda benzeri görülmemiş şekilde biriken çöplerden şikayet ediyor. Trablus çevresinde yaşanan çatışmalarda pek çok insan hayatını kaybetti, evlerinden göç etmek, çatışmalardan uzaktaki kamplara, okullara veya fabrikalara sığınmak zorunda kaldı.

Libya halkı, genellikle bayram sabahlarında ve dini münasebetlerde (tereyağı veya bal ile birlikte pişmiş buğday unu hamurundan oluşan, elle ve hurmayla yenen) “Aside” isimli geleneksel bir yemek yapıyor. Bu çerçevede Cevadi, “Savaş ve çatışmalara rağmen Libyalılar, bu günde büyüklerinden, dedelerinden veya ninelerinden öğrendikleri adetleri yeniden canlandırmakta ısrar ediyor” ifadelerini kullandı. Sami el-Cevadi ayrıca, halkın kutlamalara olan bağlılığı, bu kanlı savaşları unutmak için eğlence fırsatı bulmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Bu çerçevede başkent Trablus’tan Libyalı bir politikacı, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ülkenin her köşesindeki vatandaşlar, savaş ve çatışmalardan bıktı. Ölüm ve yerinden edilmekten daha iyi bir gelecek arayışındalar” dedi.

Libya, 2014’ten bu yana Batı’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Doğuda Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi olarak ikiye bölünmüş durumda. Trablus merkezli UMH destekli milisler ile Tobruk Temsilciler Meclisi destekli Libya Ulusal Ordusu arasındaki iç savaş ise devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya