Mısır, insan hakları siciline yönelik eleştirileri gidermek için çalışmalar yürütüyor

Mısır, insan hakları siciline yönelik eleştirileri gidermek için çalışmalar yürütüyor

Pazartesi, 11 Kasım, 2019 - 11:45
Kahire/Muhammed Abdu Hüseyin

İnsan hakları ihlalleriyle ilgili olarak uluslararası kurum ve kuruluşlardan yoğun eleştiriler alan Mısır, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) oturumu öncesinde ülkedeki insan haklarıyla ilgili durumu iyileştirmeye yönelik çabalarını artırdı.

Söz konusu oturuma katılan Mısır heyetinde Mısır Parlamento İşleri Bakanı Ömer Mervan ve İnsan Hakları Ulusal Konseyi Başkanı Muhammed Faik bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Mervan, hükümetin oturuma hazırlık aşamasında Mısır'ın insan hakları çabalarını sergilemek için bazı bakanlıklar ve sivil toplum örgütü ile toplantılar düzenlediğini belirti. Mervan aynı zamanda ülkesinin 2014 yılındaki önceki oturumda verdiği uluslararası taahhütleri yerine getirdiğini ve verilen tavsiyelerin çoğunu uyguladığını vurguladı.

4-15 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanan oturumda EPİM kapsamında BM üyelerinin kayıtları tartışılacak. Mısır dosyası da bu bağlamda incelenecek. Böylece Mısır’ın 2008’den bu yana yürürlükte olan EPİM kapsamındaki dosyası üçüncü kez incelenmiş olacak. Önceki incelemeler 2010 ve 2014 yıllarında yapılmıştı.

BM’ye üye devletlerdeki insan hakları durumunun periyodik olarak incelendiği süreçte şu belgeler ele alınıyor:

- İncelenmekte olan ülkenin sunduğu bilgileri içeren ulusal bir rapor

- Özel prosedürler çerçevesinde bağımsız insan hakları uzmanları, grupları, insan haklarıyla ilgili sözleşme denetleme organları ve diğer BM kurumları tarafından hazırlanan raporlarda yer alan bilgiler

- Ulusal insan hakları kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gibi diğer paydaşlardan elde edilen bilgiler

Mısır Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Bilgi Servisi (SIS) dün mahkumlara iyi muamele yapıldığını vurgulamak için güney Kahire’deki Tora Hapishanesi’ne bir heyet tarafından yapılan ziyaretin görüntülerini yayınladı. Söz konusu görüntülerde mahkumların da ifadelerine başvurularak sağlık, beslenme ve psikolojik koşullarının iyi olduğuna işaret edildi. Hapishanenin Mısır’daki diğer hapishanelerin bir modeli olma özelliğini taşıdığı da belirtildi. Kayıtlarda bazı mahkumların su kesintileri, mahkumların bir odada yığılması ve zeminde uyumaları gibi bir dizi olumsuzluklardan bahsettiği görüldü.

İçişleri Bakanlığı dün ‘Hz. Peygamber’in mevlidi’ kutlamaları münasebetiyle tüm mahkumlara bugün ve yarın için ziyaret izni verdi.

Yapılan değerlendirmeler vatandaşların tüm sosyal, sağlık, eğitim ve yaşam haklarını kapsayan ‘evrensel insan hakları’ kavramının benimsenmesi konusunda ısrarlı çalışmalar yürüten Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin durumu sadece siyasete indirgemekten kaçındığı yönünde.


Editörün Seçimi

Multimedya