Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’den İslami Cihad'ın komutanına suikast

İsrail’den İslami Cihad'ın komutanına suikast

Salı, 12 Kasım, 2019 - 07:15

Filistin İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin komutanlarından Baha Ebu el-Ata ve eşi, İsrail’in Gazze'nin doğusundaki Shujaiya Mahallesi'nde bir eve düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetti.

İslami Cihad Hareketi tarafından yapılan açıklamada, Ebu el-Ata suikastinin Filistin halkına karşı bir savaş ilanı olduğu belirtilerek, bu saldırganlığa ve teröre misillemede bulunma sözü verildi.

Açıklamada ayrıca, İslami Cihad Örgütü Siyasi Büro üyesi Ekrem el-Acuri’nin Şam’daki evinin hedef alındığı da bildirildi.

Söz konusu saldırıda el-Acuri’nin kurtulduğu ancak oğlunun hayatını kaybettiği, kızının ise yaralandığı bilgisi verildi.

Suriye'deki bir tıbbi kaynak, Şam'daki İsrail bombardımanı nedeniyle üç kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları ise 3 füze ile gerçekleştirilen saldırının el-Acuri’nin evinin yakındaki onlarca araç ve binaya zarar verdiğini belirtti.

AFP’ye göre İsrail ordusu, Filistinli grupların söz konusu saldırılara yanıt olarak İsrail’in başkenti Tel Aviv de dahil birçok bölgeye çok sayıda füze attığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus, birkaç gün sürecek bir savaşa hazırlandıklarını söyledi.

Gazze'den yapılan saldırı nedeniyle İsrail'de siren sesleri duyuldu. Okullar ve üniversitelerin kapalı kalmaları istendi.

İsrail halk radyosu, bugün bir milyondan fazla öğrencinin okula gitmediğini duyurdu.

İsrail, öldürülen Ebu el-Atta'nın bölgeye son zamanlarda atılan roketlerden sorumlu olduğu ve daha fazla saldırı için hazırlandığını iddia etti.

İsrail’in son saldırıları, İslami Cihad ile müttefik olan Hamas tarafından kontrol edilen Gazze'deki silahlı gruplar ile İsrail arasında büyük gerilim yaşanacağına ilişkin endişe oluşturdu.
​Netanyahu: İslami Cihad ile çatışmalar uzayabilir


Editörün Seçimi

Multimedya