Türkiye yabancı DEAŞ unsurlarını sınır dışı etmeye başladı

Türkiye yabancı DEAŞ unsurlarını sınır dışı etmeye başladı

Salı, 12 Kasım, 2019 - 11:30
2016 yılında Menbiç’te SDG tarafından yakalanan yabancı DAEŞ unsurları (Reuters)
Ankara/Said Abdurrazık

Türkiye, Suriye’de yakalanan DEAŞ unsurlarını dün sınır dışı etmeye başladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından ABD'li bir DEAŞ unsurunun sınır dışı edildiğini açıkladı.

Alman uyruklu 7 yabancı unsurun 14 Kasım'da sınır dışı edileceği bilgisini veren Çataklı, 11 Fransız DEAŞ unsuruna ilişkin işlemlerin ise devam ettiğini bildirdi.

Bakanı Süleyman Soylu ise geçtiğimiz Cuma günü, Suriye’de yakalanan DEAŞ unsurlarının sınır dışı edileceğini dile getirerek, “Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz” ifadeleri ile vatandaşlarını geri almayan Avrupa ülkelerini eleştirmişti.

Hollanda ve İngiltere de dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin DEAŞ unsurlarını geri almamak için vatandaşlıktan çıkarmasına değinen Soylu, bu kişilerin vatandaşlıkları iptal edilse bile sınır dışı edileceğini vurgulamıştı.

Soylu, Barış Pınarı Harekatı esnasında Rasulayn ve Tel Abyad'da ele geçirilen DEAŞ unsurlarının bir süre Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde tutulduktan sonra ülkelerine gönderileceğini de açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin, “Hapishanelerimizde bin 201 militan var. Suriye'deki DEAŞ kamplarından kaçıp ülkemiz tarafından (Barış Pınarı Harekatı esnasında) yakalanan ve tekrar hapishaneye konulanların sayısı 287” açıklamasında bulunmuştu.

TRT, Türkiye’nin çoğu Avrupalı 2 bin 500 DEAŞ unsurunu sınır dışı ederek ülkelerine göndermek istediğini öne sürdü. Ülkedeki 12 sınır dışı merkezinde şu anda 813 unsurun olduğunu da bildirdi.

Batı ülkeleri, Suriye’de DEAŞ katılmak için ülkeden ayrılan vatandaşlarının iadesini kabul etmeyi birçok kez reddetti ve birçoğu vatandaşlıklarını da ellerinden aldı.

Bir kişiyi vatandaşlığı olmadan bırakmanın yasal olmadığına vurgu yapan 1961’deki New York Sözleşmesi’ne rağmen, İngiltere ve Fransa da dahil olmak üzere birçok ülke buna uymadı.

İngiltere, yurtdışındaki radikal gruplara katıldığı iddia edilen 100'den fazla kişinin vatandaşlığını elinden aldı.

DEAŞ’a katılan İngiliz Şamima Begüm ve Jack Letts’in vatandaşlıktan çıkarılması İngiltere’de yoğun siyasi tartışmalara neden oldu.

Hollanda, Türkiye'nin DAEŞ unsurlarını sınır dışı etme hakkına sahip olduğunu ve bu unsurlar arasında Hollandalı olup olmadığını tespit etmek için Ankara ile yoğun temaslar yapıldığını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’nin çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere Alman vatandaşı olan DAEŞ şüphelilerini bu hafta ülkelerine sınır dışı edeceğini bildirdi.

Bakanlık sözcüsü, bu kişilerin 7’sinin Perşembe, 2’sinin ise Cuma günü Almanya’da olacağını söyledi.

Sözcü, Türkiye'nin önceki gün DEAŞ ile ilgisi olmayan bir Alman vatandaşı da sınır dışı ettiği bilgisini de verdi.

Öte yandan, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Adana'da düzenlenen operasyonda DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan Suriyeli 8 şüpheli sınır dışı edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya