Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​2. Dünya Savaşı’nda bu yana kayıp olan ABD denizaltısı bulundu

​2. Dünya Savaşı’nda bu yana kayıp olan ABD denizaltısı bulundu

Salı, 12 Kasım, 2019 - 11:45
Lost 52 Project tarafından web sitesinde yayınlanan USS Grayback denizaltısına ait fotoğraf

Kayıp ABD gemilerini arayan bir kuruluşa göre dün, 2. Dünya Savaşı sırasında Japon uçağının saldırısına uğrayan ve 1944 yılından bu yana kayıp olan ABD’ye ait bir denizaltının Doğu Çin Denizi’nde bulunduğu aktarıldı.

Kayıp gemi ve denizaltılara ait araştırma yapan ve ABD’ye istatistik sağlamak için çalışan Lost 52 Project isimli kuruluş tarafından yapılan açıklamada, USS Grayback denizaltısının Japonya’daki Okinawa kıyılarında bulunduğu aktarıldı.

80 kişilik mürettebatı bulunan denizaltı, 1944 yılından bu yana kayıptı. Japonların battığı yer ile ilgili verdiği bilgiler doğru bir şekilde çevrilmediği için denizaltıya ait enkaz 75 yıldır bulunamıyordu.

Lost 5 Project isimli kuruluş, askeri belgeleri inceleyip doğru koordinatları bulmasının ardından denizaltıya ait enkaza ulaşıldı.

Kuruluş, geçtiğimiz Haziran ayında enkazı bulabilmek için çalışmalara başlarken, enkazı Okinawa’nın 80 kilometre güneyinde 430 metre derinliğe sahip bir alanda buldu.

ABD Donanması, denizaltının USS Grayback olduğunu doğrularken, 80 mürettebatın ailesine konu hakkında bilgi verildiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya