Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Suudi Arabistan’da aşırılık ve terör yanlısı 38 kişiye hapis ve sınır dışı edilme cezası

​Suudi Arabistan’da aşırılık ve terör yanlısı 38 kişiye hapis ve sınır dışı edilme cezası

Salı, 12 Kasım, 2019 - 15:15
Riyad’daki Ceza Mehkemesi binası (Arşiv-Şarku’l Avsat)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan İhtisas Ceza Mahkemesi, bir dizi suçlama nedeniyle hakim karşısına çıkarılan toplam 41 sanıktan suçu sabit görülen 38’i hakkında hüküm verdi.

Sanıklara yöneltilen suçlamalar ise şöyleydi; Suudi Arabistan hükümetinin, bilim insanlarının ve güvenlik güçlerinin Kuran ve sünnete aykırı davrandıkları öne sürülerek tekfir etmek,  terörizm ve terör eylemlerini finanse etmek, gizli terör örgütü kurmak, örgüte üye kazandırmak, ülkenin güvenliğini bozma amacıyla daha önce hüküm giymiş kişileri örgüte almak, kamu düzenine zarar verecek faaliyetler için hazırlık yapmak, mühimmat depolamak ve transferlerini sağlamak.

Mahkeme sanıklardan birini 25, diğerini 20, bir diğerini ise 15 yıl hapis cezasına çarptırırken geri kalan sanıklara verilen cezalar 12 yıl 6 ay ile 2 yıl 6 ay arasında değişiyordu. Bununla birlikte sanıkların cezaları sona erdikten sonra sınır dışı edilmeleri kararlaştırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya