Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Morales’in siyasi sığınma talebiyle Meksika’ya gitmesinin ardından Anez geçici devlet başkanı oldu

Morales’in siyasi sığınma talebiyle Meksika’ya gitmesinin ardından Anez geçici devlet başkanı oldu

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 08:00
​Jeanine Anez kendisini Bolivya’nın geçici devlet başkanı ilan ettikten sonra (EPA)

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in istifa ederek siyasi sığınma talebiyle Meksika’ya gitmesinin ardından Çokuluslu Yasama Meclisi'nin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez, Senato Başkanlığı görevini üstlendi ve geçici devlet başkanı oldu.

Bolivya Anayasa Mahkemesi, Anez’in (52) geçici devlet başkanı olarak atandığını doğruladı.

Bolivya'da ordunun talebinin ardından baskılara dayanamayan eski Devlet Başkanı Evo Morales istifa ederek Meksika'ya sığınma talebinde bulunmuştu.

Morales, Jeanine Anez’in geçici devlet başkanı olarak ilan edilmesinin ardından, “Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı” diyerek mevcut durumu kınadı.

Meksika’da bulunan eski devlet Bakanı Morales, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklamasında, “Sağcı bir senatör, kendisini önce Senato Başkanı ardından da yasama çoğunluğu olmadan etrafında bir grup suç ortağı ve halka baskı yapan güvenlik güçleri eşliğinde Bolivya’nın geçici Devlet Başkanı ilan etti” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Bolivyalı yetkililer, geçtiğimiz Ekim ayında yapılan devlet başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sokaklarda meydana gelen şiddet nedeniyle 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Bolivya ordusuna Morales'in yeniden iktidara getirilmesi çağrısında bulunarak, Bolivya'daki durumun iç savaşa yol açabileceği konusunda uyardı.

Maduro, Morales’i desteklemek için Karakas’ta yaptığı bir toplantıda, “Bolivya’nın askeri yüksek komutasına sesleniyorum: Ne yaptığınızın farkında olun. Baş komutanınız, anayasal düzen ve halk oyu ile Evo Morales Ayma’dır ve onu iktidara geri getirmelisiniz. İnsanlara baskı yapmayın. İnsanları öldürmeyin” dedi.

Venezuela Devlet Başkanı ayrıca, güvenlik güçlerinin desteklerini geri çekmesinin ardından Morales'in ‘kafasında bir silahla ölümle tehdit edilerek’ istifaya zorlandığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya