Diriye Kapısı projesi, Suudi Arabistan’ın geçmişini geleceğe bağlıyor

Diriye Kapısı projesi, Suudi Arabistan’ın geçmişini geleceğe bağlıyor

Çarşamba, 13 Kasım, 2019 - 14:45
Diriye
Riyad/Muhammed el-Ayaz

Dün gerçekleştirilen Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısında, , büyük önem taşıyan ’Diriye Kapısı’ projesine dikkat çekildi.

Suudi Arabistan’da tarihi öneme sahip olan Diriye, Suudi Arabistan Krallığı’nın ilk başkenti olma özelliği taşıyor. Suudi Arabistan hükümeti, kültür ve mirasa odaklanan küresel bir turizm merkezi olacak ‘Diriye Kapısı’ projesinin başlatılması üzerine çalışmalar yapıyor.

Diriye’nin geliştirilmesi amacı ile 20 Temmuz 2017’de kurulan Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu (DGDA),  bu proje ile antik kentin köklerini, tarihini, şehirciliği, kültür ve sanatını bilgi ile vurgulamayı hedefliyor.

DGDA, Diriye bölgesinin ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini ele alan proje temelli yapı ile mimari boyut geliştirerek, Suudi Arabistan’ın kuruluşunun köklerini, bugün ve gelecek ile ilişkilendiriyor.

Diriye bölgesinin gelişimi, köklerin ve medeniyetin korunmasına katkıda bulunarak, kültürel mirası koruyup küresel standartlara sahip olacak. Diriye Kapısı projesi, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’na uygun olacak bir şekilde ülkedeki kadın ve erkeklere iş gücü yaratarak, girişimci bir toplum oluşturmanın yanı sıra, dünyanı her yerinden ziyaretçilere kapılarını açarak bölgeyi zengin bir turizm merkezi haline getirecek.


Editörün Seçimi

Multimedya