​Mısır Cumhurbaşkanı, bölgesel kriz koordinasyonu için BAE’de

​Mısır Cumhurbaşkanı, bölgesel kriz koordinasyonu için BAE’de

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 09:15
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün Abu Dabi’de Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi (SPA)
Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün iki gün sürmesi planlanan ziyaret kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitti. Mısır Cumhurbaşkanı, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini çeşitli alanlarda geliştirmenin yanı sıra Arap, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri masaya yatırdı.

Mısır resmi haber ajansı MENA'ya göre, görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, Arap, bölgesel ve uluslararası alanlardaki sorunlarla ilgili ortak konular ele alındı.

Mısır Cumhurbaşkanı’nın BAE ziyareti, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırması, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri harekâtı, Libya, Yemen ve Irak’ta yaşanan huzursuzluk ortamı gibi meselelerin olduğu bir döneme denk gelirken, geçtiğimiz Perşembe günü ise Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Kahire’yi ziyaret etmişti.

Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Sisi’nin BAE ziyaretinden mutluluk duyduğunu ifade ederken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, hoş geldiniz. BAE ve Mısır arasındaki ilişkiler tarihi ve stratejik. Ülkelerimize ve halklarımıza hizmet etmek, onları geliştirip, güçlendirmek için ortak bir irademiz var” ifadelerini kullandı.

BAE ve Mısır yönetimleri arasında hükümetlerin modernizasyonu konulu stratejik bir anlaşma bulunurken, Nisan 2018’de imzalanan anlaşma, BAE ve Mısır arasında önemli bazı konuları ele alıyor. Dört ana başlıktan oluşan anlaşmada, ilk olarak Uluslararası Devlet Mükemmeliyet Sistemini benimseyerek devlet performansına ve mükemmelliğine ulaşmak, ikinci olarak Mısır’da devlet destekli eğitim programları ile çeşitli yetenekleri geliştirmek, üçüncü olarak hizmet alanında Mısır’da ilk modüler hizmet merkezinin kurulması, dördüncü olarak ise BAE ile Mısır arasında işbirliğini geliştirecek kurumların oluşturulması gibi konuları kapsıyor

BAE, 2017 yılında 6 bin 513 milyar dolar olan ve 2018 yılında ise 6 bin 663 milyar dolar olan yabancı yatırım ile Mısır’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Son istatistiklere göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi Ocak-Ekim 2018’de yaklaşık 3 milyar dolara ulaşırken, Mısır’da faaliyet gösteren BAE şirketlerinin sayısı Mart 2019’da bin 65’e ulaştı. Bu rakam 2017 yılında 923 idi.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında iskân, sulama, ticaret, yatırım, teknik işbirliği, bilim gibi anlaşmaların yanı sıra konut, inşaat ve altyapı alanlarında, yasama ve mevduat konularında da çeşitli anlaşmalar bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya