​ABD, Jeanine Anez'i Bolivya'nın 'geçici devlet başkanı' olarak tanıdı

​ABD, Jeanine Anez'i Bolivya'nın 'geçici devlet başkanı' olarak tanıdı

Perşembe, 14 Kasım, 2019 - 10:00
Bolivya’nın Geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez (AP)
Washington/ Şarku'l Avsat

ABD, bugün Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen ve haftalardır devam eden protestoları nedeniyle istifa etmesinin ardından, muhalif Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in geçici devlet başkanlığını tanıdığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan açıklamada,  "ABD, ülkesini anayasa doğrultusunda demokratik bir sürece ulaştırmak için sorumluluk alan Bolivyalı Senatör Jeanine Anez'i takdir etmektedir" ifadelerine yer verdi.

ABD hükümeti olarak Bolivya yönetimi ile çalışmak için sabırsızlandıklarını belirten Pompeo, en kısa zamanda özgür ve adil seçim yapmaya hazırlanılmasını beklediklerini ifade etti. Pompeo ayrıca tüm Bolivyalı taraflara önümüzdeki dönemlerde demokrasiyi korumaları ve şiddetten uzak durmaları çağrısında bulundu.

52 yaşındaki Anez, Senato’nun İkinci Genel Başkan Yardımcısı olarak kendisini geçtiğimiz Salı günü Geçici Devlet Başkanı ilan etmeden önce, Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan bir hamle ile mümkün olduğu kadar erken seçime gitme taahhüdünde bulunmuştu.

Bolivya, 20 Ekim'de yapılan ve görevdeki Morales'in dördüncü dönem de kazandığı tartışmalı seçimlerden beri siyasi kargaşa içerisinde.

Kendisine karşı yapılan protestoların büyüyerek ülkeyi felç etmesinin ardından Morales, yönetimden izole edilmiş bir halde geldi.  Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısının ardından görevi bırakan Morales, Meksika'nın iltica teklifini kabul ederek ülkeye gitmişti. Morales, Meksika’ya gittikten sonra süreci ‘darbe’ olarak nitelemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya