Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​İranlı Kürt muhalif, özgürlüğüne kavuştu

​İranlı Kürt muhalif, özgürlüğüne kavuştu

Cuma, 15 Kasım, 2019 - 08:15
Behruz Bocani
Londra/Şarku’l Avsat

6 yılı aşkın bir süredir Avustralya tarafından gözaltında tutulan İranlı gazeteci-yazar dün özgürlüğüne kavuşarak, Yeni Zelanda’ya gitti.

2013 yılında İran’dan kaçan Behruz Bocani, Avustralya hükümeti tarafından Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası’nda gözaltına alındı Bocani, Avustralya’dan Endonezya’ya gitmek isteyen sığınmacıların olduğu bir teknedeydi.

36 yaşındaki İranlı gazeteci, Avustralya’nın sığınmacılara yönelik sert uygulamalarını kaleme aldığı bir kitabı ile Victoria Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Behruz Bocani dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yeni Zelanda’ya şimdi ulaştım. 6 yıldan fazla zaman sonunda özgürlüğüme kavuştuğum için çok heyecanlıyım. Bunun gerçekleşmesini sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sığınmacıların Avustralya'ya deniz yoluyla ulaşmalarını engelleme politikasına göre, Canberra yönetimi, yıllarca insanları Nauru ve Papua Yeni Gine'deki Manus Adası'ndaki uzak Pasifik kamplarına göndererek Avustralya’ya girmelerine izin vermedi.

Birleşmiş Milletler (BM), insan hakları grupları ve sağlık yetkilileri, Avustralya’nın sığınmacılara yönelik katı muamelesini kınarken, Avustralya’da sığınmacıların kaldığı kamplarda yıllardır zor yaşam koşulları, şiddetli isyanlar, hatta ölüm vakaları gibi olaylar yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya