Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Hamas’a ait noktaları bombaladı

İsrail, Hamas’a ait noktaları bombaladı

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 11:30
İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus’u hedef alan hava bombardımanı. (AFP)
Gazze/Şarku'l Avsat

İsrail ordusu bu sabah Gazze’de Hamas’a ait noktaları hedef alan bir bombardıman gerçekleştirdi. Kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin kontrolünü elinde tutan Hamas, şiddet sarmalına maruz kaldı. Bu durum ise ateşkesin kırılganlığını doğruladı.

AFP’nin haberine göre İsrail ordusu, füze savunma sistemi ‘Demir Kubbe’ sayesinde iki roketi engellemesinin ardından Gazze Şeridi’nde saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Ancak bu haftanın başlarından bu yana önemli bir değişiklikle İslami Cihad yerine Hamas’a ait alanların hedef alındığı belirtildi.

İsrail Ordusu’nun WhatsApp uygulaması üzerinden yayınladığı açıklamada “Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına atılan iki roket Demir Kubbe tarafından engellendi. Buna yanıt olarak Hamas’a ait alanlar hedef alınarak bir hava saldırısı gerçekleştirildi” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Filistinli güvenlik kaynakları tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarının, 2 milyon Filistinlinin İsrail kuşatması altında yaşadığı Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Hamas’a ait mevkileri hedef aldığı belirtildi.

AFP’nin haberine göre de İsrail’in saldırıları Gazze Şeridi’nden Hamas’ın attığı roketlere yanıt olarak gerçekleştirildi.

İsrail, 12 Kasım Salı sabahı İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin önde gelen komutanlarından Baha Ebu el-Ata'nın öldürmesinin ardından Gazze'ye saldırı başlatmıştı. İslami Cihad Hareketi de saldırıya karşılık olarak İsrail'in farklı bölgelerine roket saldırıları düzenlemişti. İki gün süren saldırıların ardından geçen perşembe sabahı erken saatlerde Mısır'ın ara buluculuğunda İsrail ve İslami Cihad arasında ateşkes sağlanmıştı.

İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de 34 Filistinli ölürken 100'den fazlası da yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya