ABD, şirketlerin Huawei ile çalışma iznini uzatacak

ABD, şirketlerin Huawei ile çalışma iznini uzatacak

Cumartesi, 16 Kasım, 2019 - 12:30
Pekin'de bir Huawei mağazasının önünde duran bir adam (AP)
Washington/Şarku'l Avsat

Washington’un, ABD’li şirketlerin Çinli Huawei şirketi ile çalışmalarını sürdürmeleri için verdiği izin süresini uzatması bekleniyor.

New York Times gazetesinin uzman kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce verilen çalışma izninin süresinin önümüzdeki Pazartesi günü sona ermesi bekleniyor. Ancak uzmanlar, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bu izni bir süre daha uzatabileceğine işarette bulundu.

Gazete, ABD ve Çin arasında sürmekte olan ticaret görüşmeleri ışığında kararın değişebileceğini belirtti.

Ne ABD Ticaret Bakanlığı ne de Huawei şirketinden bu haberler hakkında şu ana kadar herhangi bir yorum yapılmadı.

Huawei İcra Kurulu Başkanı Ren Zhengfei, şirket satışlarının önümüzdeki yıl yüzde 20 oranında artmasını beklediğini ifade ederken, 2019 yılı için de satış oranının yüzde 20 arttığını dile getirmişti. DPA’nın haberine göre bu oran ABD’nin, Huawei’nin Google’ın son işletim sistemi edinmelerini engellemesine rağmen kaydedildi.

Huawei, Washington’un, ABD'nin kilit bileşenlerini ve sürücülerini satın almasını yasaklamasından bu yana 6 aydır zorluklarla karşı karşıya.

Yasağın Huawei satışları üzerinde olumsuz bir etkisi olması ve 5G teknolojisini uygulama yeteneğini engellemesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya