Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM’den İsrail'e Gazze'de 8 kişilik aile katliamına dair soruşturma çağrısı

BM’den İsrail'e Gazze'de 8 kişilik aile katliamına dair soruşturma çağrısı

Pazar, 17 Kasım, 2019 - 12:15
Deyr el-Balah'ta bir okuldaki öğrenciler, birkaç gün önce İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki evlerine düzenlediği saldırıda ailesinin yedi ferdi ile birlikte öldürülen 7 yaşındaki sınıf arkadaşları Muaz Ebu Melhus'un fotoğrafını taşıyorlar (AFP)
Ramallah / Şarkul Avsat

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, Tel Aviv yönetiminden, İsrail ordusunun geçen hafta Gazze Şeridi'nde Filistinli bir aileden sekiz kişiyi hava saldırısında öldürdüğü durumu acilen soruşturmasını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, dün, New York'taki BM Merkezi’nde verdiği brifingde, Guterres'in "sivilleri hedef alan her türlü saldırıyı kınadığını ve Filistinli ailenin öldürülmesinin bir trajedi olduğunu" söyledi ve  "Genel Sekreter İsrail'e soruşturma yürütmek için acilen harekete geçme çağrısında bulundu" diye ekledi.

Guterres'in talebi, İsrail ordusunun "Perşembe günü şafak vakti İsrail hava saldırısı sonrasında Gazze Şeridi'ndeki Deyr el-Balah'ta Swarka ailesinin üyelerinin öldürülmesinin gerekçelerini" araştırdığını açıklamasından bir gün sonra geldi. İsrail Swarka ailesinin sekiz üyesini öldürdü: Resmi Salim Ebu Malhus (45), Yüsra Muhammed Ebu Malhus (39), Meryem Salim Ebu Malhus (35), Wasim Muhammed Salim Ebu Malhus (12), Muhannad Resmi Salim Ebu Malhus (13), Muaz Muhammed Salim Ebu Malhus (7) ve Faris Muhammed Ebu Malhus ve Salim Muhammed Salim (4) Ebu Malhus ve Salem Muhammed Salim Ebu Malhus (4 yaşında). Ayrıca çoğunluğu çocuk 10 kişi de yaralandı.

12 yaşındaki (tek kurtulan) mağdur Nur Al-Swarka, o uzaktayken ve kırmızı ışık ve patlamalar görmeden önce uyandığında ailesinin odalardan birinde uyuduğunu söyledi.

"Evden hızla çıktım ve ailemi uyandıramadım, evin yakınındaki bir arazide durdum ve ağladım. Bir süre sonra geri döndüm ve evi bulamadım. Sadece büyük bir çukur vardı ve evin bütün eşyaları dağılmıştı ve ailem yeraltındaydı."

Haaretz, saldırının aile evinin eski bir “Hedef Bankası” listesinde ekli olması nedeniyle ve sakinlerinin kimliklerini yeniden incelemeden gerçekleştirildiğini bildirdi.

İsrail ordusu sözcüsü, "İslami Cihad'a ait terör altyapısının hedef alındığını ve baskın sırasında elde edilen bilgilerin binada silahsız sivillerin varlığına işaret etmediğini" söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya