Almanya ve Fransa, İran'ı meşru gösterilere saygı duymaya çağırdı

Almanya ve Fransa, İran'ı meşru gösterilere saygı duymaya çağırdı

Salı, 19 Kasım, 2019 - 07:15
İran’da benzin zammına tepki olarak düzenlenen protestolarda zarar gören bankalardan biri (AFP)
Berlin-Paris/Şarku’l Avsat

Fransa ve Almanya, İran’da devam eden gösterilerin ardından Tahran’a, benzin zammına karşı düzenlenen "meşru" gösterilere saygı duyulması ve protestocularla diyalog başlatılması çağrısında bulundu.

AFP’nin haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Ulrike Demmer, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, “Şuan İran’da olduğu gibi, insanların ekonomik ve siyasi mecralardaki şikâyetlerini cesurca ifade etmeleri meşrudur ve saygıyı hak eder. İran hükümeti, diyalog kurma isteğini göstererek mevcut protestolara cevap vermelidir” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da İran’daki olayların yakından takip edildiğine değinilerek, ifade özgürlüğü ve halkın barışçıl protesto hakkına saygı duyulması gerektiği ifade edildi.

İran hükümet sözcüsü Ali Rebii ise ülkedeki durumun önceki güne göre nispeten sakinleştiğini, ancak endişelerin devam ettiğini açıkladı.

Rebii, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, protestolarla ilgili bazı küçük sorunların olduğunu belirterek “Yarın ya da ondan sonraki gün, isyan faaliyetleriyle ilgili herhangi bir sorunumuz olmayacak” ifadelerini kullandı.

İran’ın büyükşehirlerindeki caddeler, ABD’nin uyguladığı yaptırımların körüklediği ekonomik kriz ve ülkedeki benzin fiyatlarına zam yapılması kararı nedeniyle protestolara şahit oldu. ‘Fars’ haber ajansına göre 100’den fazla banka ve dükkan, protestocular tarafından ateşe verildi.

DPA’nın haberine göre, İran rejimi muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) Pazar günü internet sitesinden yaptığı açıklamada, benzin fiyatları zammına tepki olarak düzenlenen protestolarda 27 kişinin öldüğünü bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya