Lübnanlı göstericilerden parlamento oturumunu engelleme tehdidi

Lübnanlı göstericilerden parlamento oturumunu engelleme tehdidi

Salı, 19 Kasım, 2019 - 09:15
Göstericilerin Parlamentoya giden yolu kapattığı mevkide dikenli tellerin üzerinde Lübnan bayrağı dalgalanıyor (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnanlı göstericiler bugün parlamentoda düzenlenmesi beklenen iki oturumu engelleme tehdidinde bulundu. Göstericiler, önceliklerinin yasa çıkartmak değil hükümetin kurulması olduğunu vurguluyor.

Lübnan Parlamentosu’nda düzenlenmesi beklenen ilk oturumda Meclis Ofis Heyeti ve Parlamento komisyon üyelerinin seçimi için hazırlık yapılacak. İkinci oturumda ise çalışma takviminde yer alan tartışmalı genel af yasa taslağının görüşülmesi bekleniyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan siyasi kaynaklar, olağanüstü bir durumla karşılaşılmaması durumunda oturumların normal bir şekilde düzenleneceğini söyledi. Parlamentonun ilk oturumu olduğuna işaret eden kaynaklar, oturuma katılacak partiler arasında Özgür Yurtsever Hareketi, Emel Hareketi, Mustakbel Hareketi ve Hizbullah’ı saydı. Paula Yacoubian ve Usame Sad gibi bağımsız milletvekillerinin yanı sıra Lübnan Ketaib Partisi’nin boykot kararı aldığı meclis oturumuna İlerlemeci Sosyalist Partisi’nin katılıp katılmayacağı ise henüz açıklanmadı.

Meclis çalışma takvimine göre, ikinci oturumda birtakım önerge ve reform yasalarının görüşülecek. Bu kapsamda yolsuzlukla mücadele, mali suçluları yargılayacak özel bir mahkemenin kurulması, genel af ve emekliliği koruma altına alınmasıyla ilgili yasa taslaklarının ele alınması bekleniyor.

İlk oturumda Meclis Ofis Heyeti ve Parlamento komisyon üyelerinin seçimi için hazırlık yapılacak. Siyasi kaynaklar, görev süresi sona eren komisyon üyelerinin seçiminin zorunlu olduğuna dikkati çektiler. Zira bu üyeler 2020 bütçesinin hazırlanmasında rol alacak. Komisyonun oluşmasının ardından, hükümetin istifa etmeden önceki son oturumda kabul ettiği bütçe tasarısını incelemesi ve onaylaması amacıyla Parlamentodaki Finans ve Bütçe Komitesi’ne sevk edecek. Tasarı buradan da Meclis Genel Kurulu’na sevk edilecek.

İlerlemeci Sosyalist Partisi’nden bir kaynak, Demokratik Buluşma Bloğu’nun ikinci oturumda görüşülmesi kararlaştırılan genel af yasasının mevcut formuna ve mali suçluları yargılayacak özel bir mahkemenin kurulmasına muhalefet ettiğini belirtti. Kaynak, “Askeri mahkeme gibi istisnai mahkemelerin varlığını sürdürmesine muhalefet eden Demokratik Buluşma Bloğu’nun  yeni bir istisnai mahkeme kurulmasını kabul etmesi nasıl beklenir” dedi.

Parlamentoda oturumların düzenlenmesine kararına karşı çıkan göstericiler, meclise giden yolların kapatılması çağrısında bulundu. Siyasi partiler ise Lübnan Ordu Komutanı’nın Pazar günü yaptığı ‘yolların kapatılması yasaktır” açıklamasına işaret ederek, ordunun parlamentoya giden yolların kapatılmasına müdahale etmesini engellemesi gerektiği görüşünde.

Göstericiler, ‘Öfke Salısı’ adı altında bugün parlamentoya giden tüm yolların haritalarını paylaşarak, yolu kapatma çağrısında bulundu. Göstericiler, önceliklerinin yasa çıkartmak değil hükümetin kurulması olduğunu vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya