Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan: Türkiye'nin S-400'den geri adım atmayacağını Trump'a anlattık

Erdoğan: Türkiye'nin S-400'den geri adım atmayacağını Trump'a anlattık

Salı, 19 Kasım, 2019 - 09:45
Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri (arşiv-AFP)
Ankara/Şarku’l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin "S-400'den vazgeçin" talebine ilişkin, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşme neticesinde "Türkiye'nin geri adım atmayacağını Trump'a anlattık" dedi.

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

ABD’ye yaptığı çalışma ziyaretine ilişkin milletvekillerini bilgilendiren Erdoğan, “Amacımız bu zor dönemi her iki ülke için de en makul, kabul edilebilir ve sürdürülebilir şekilde yürüterek geride bırakmaktır” diye konuştu.

“Adeta sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 meselesinde görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız vasıtasıyla çözüm yolları aranması konusunda mutabık kaldık” diyen Erdoğan, Trump’a Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alma noktasına nasıl geldiğini ifade ettiğini, Trump’un bu konuda Türkiye’ye hak verdiğini belirtti. Erdoğan, “Ülkemizin artık bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, çözümün bu gerçek ışığında bulunması gerektiğini söyledik. NATO’nun kendi savunma konsepti açısından herhangi bir mani teşkil etmediğini açıkladığı S-400 konusunda kopartılan fırtınanın başka amaçlara matuf olduğunu tekrar anlattık. Bu husustaki aşırı ısrarın Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik haklarına tecavüz anlamına geleceğinin altını çizdik. Amerika’dan Patriot sistemi alma talebimizi de tekrarladık. F-35 uçakları ile ilgili ülkemize yapılan haksızlığı tekrar dile getirdik. Türkiye’nin F-35’inproje ve üretim ortağı olduğunu belirttik. Zira F-35’de Türkiye müşteri değildir, ortaktır. Bu proje kapsamında taahhüt ettiğimiz 2,1 milyar doların 1,4 milyar dolarını ödediğimizi tekrar hatırlattık. Şayet F-35 meselesinde mevcut uzlaşmaz tavır sürerse Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçlarını karşılamak için başka arayışlara gireceğini de söyledik” ifadelerini kullandı.

ABD, NATO üyesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma füzesi satın almasını F-35'lerin güvenliği noktasında sorun teşkil ettiği gerekçesiyle Ankara'ya bu kararından vazgeçmesi için baskı yapmıştı.

Türkiye, ABD’nin muhalefetine ve yaptırım tehdidine rağmen, Temmuz ayında S-400 füze sisteminin ilk partisini teslim aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya