AB: İsrail'in yerleşim birimleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır

AB: İsrail'in yerleşim birimleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır

Salı, 19 Kasım, 2019 - 10:30
İsrail sınır polisi, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan yerleşim bölgesini koruyor (EPA)
Brüksel/Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini açıklamasının ardından, Avrupa Birliği (AB), İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimleri kurma politikasını kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “AB'nin, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in yerleşim birimleri politikasına ilişkin tutumu değişmedi ve çok açık. Tüm yerleşim birimleri faaliyetleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır ve iki devletli çözüme zarar vermektedir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Mogherini, ayrıca, “AB, İsrail'i işgalci güç yükümlülükleri çerçevesinde yerleşim faaliyetlerine son vermeye çağırıyor” dedi.
Dışişleri Bakanı Pompeo, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı;

“Tartışmanın tüm taraflarını dikkatlice inceledikten sonra Trump yönetimi olarak, ABD'nin artık Batı Şeria'daki yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünmediğini açıklıyorum.”

Bu söylemler, ABD’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının yanı sıra birçok ülke ile çelişkili bir duruma soktu.

Pompeo’nun NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında yarın Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya