Pentagon raporu: DEAŞ, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği operasyondan istifade etti

Pentagon raporu: DEAŞ, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği operasyondan istifade etti

Çarşamba, 20 Kasım, 2019 - 09:30
Ankara'nın desteklediği Suriyeli savaşçılar (AP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi Glenn Fine, DEAŞ'ın ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesi ve Türkiye'nin bölgede Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasından faydalandığını öne süren bir rapor hazırladı.

Raporda, "DEAŞ, Türkiye'nin düzenlediği operasyonu ve ABD'nin bölgeden kısmi çekilme planından istifade etti. Örgütün hala Batı'yı hedef alma imkanına sahip olması muhtemel" denildi.

Pentagon Genel Müfettişi'nin düzenli aralıklarla hazırladığı ve DEAŞ'a karşı mücadelede gelinen noktanın değerlendirildiği raporların en sonuncusu yayınlandı.

116 sayfalık raporda, "DEAŞ, Türkiye'nin operasyonu ve sonrasında ABD askerlerinin azaltılmasını Suriye içindeki kapasitesini ve kaynaklarını yeniden toparlamak ve yurt dışında saldırı planlama kapasitesini güçlendirmek amacıyla istifade etti" ifadesi kullanıldı.
"Tehlike geçti anlamına gelmez"

CIA'in sağladığı bilgilerle Pentagon raporunu kaleme alan Genel Müfettiş Glenn Fine, örgütün Batı ülkelerini hedef almak için gereken alan ve zamana sahip olacağını öne sürdü. 

Fine'e göre DEAŞ'ın uzun vadede Suriye'de bazı bölgelerde kontrolü yeniden ele geçirmeyi amaçlayacak ve küresel anlamda etkisini arttırmaya çalışacak.


Editörün Seçimi

Multimedya