Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Prens Andrew, Epstein tartışmaları nedeniyle kamu görevlerinden çekildi

Prens Andrew, Epstein tartışmaları nedeniyle kamu görevlerinden çekildi

Perşembe, 21 Kasım, 2019 - 06:30
Prens Andrew (EPA)

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in oğlu Prens Andrew, dün yaptığı açıklamada, cinsel taciz suçundan sabıkası olan ve cezaevinde intihar eden Amerikalı iş adamı Jeffrey Epstein ile olan yakın ilişkisinden kaynaklanan tartışmalar nedeniyle kamu görevlerinden vazgeçtiğini söyledi.

DPA’ya göre 59 yaşındaki Prens Andrew,  Kraliçe 2. Elizabeth’in bu karı onaylaması halinde yakın bir zamanda kamu görevlerini bırakacağını söyledi.

Prens Andrew yaptığı açıklamada “Görünen o ki geçtiğimiz günlerde ölen Jeffrey Epstein ile olan ilişkim ailemin içinde ve aynı zamanda destekleme şerefine sahip olduğum birçok kuruluş ve dernekle ilgili işlerimde büyük kargaşalara yol açtı” ifadelerini kullandı.

Prens Andrew’in BBC ile yaptığı röportaj, Ağustos ayında reşit olmayan kızlardan oluşan uluslararası bir fuhuş ağı kurmakla suçlanan ve mahkum edildiği cezaevinde intihar eden Jeffrey Epstein ile olan ilişkisi hakkında aylarca gazetelerde manşet olan skandala ilişkin tartışmalara son verme girişimiydi.

İlk defa Epstein ile olan ilişkisinden bahseden Prens Andrew,  yaptığı açıklamalarda çelişkili ve birbiriyle bağlantısız ifadeler kullandı. Andrew, Epstein’in davranışlarının ‘uygunsuz’ olduğunu ancak kendisine iş adamları ile tanışma fırsatı sağladığı için bu dostluktan pişman olmadığını söyledi.

BBC Newsnight sunucusu Emily Maitlis, Epstein tarafından ‘cinsel amaçla tutulan’ bir genç kızın 17 yaşındayken Prens Andrew ile cinsel ilişkiye zorlandığı yönündeki suçlamaları hakkında soru sordu.

Prens Andrew bu soruya, kendisiyle cinsel ilişkiye zorlandığını öne süren Virginia Giuffre’yi (şimdiki adı Virginia Roberts) hatırlamadığını ve olayın yaşandığı iddia edilen 10 Mart 2001 tarihinde öğleden sonra kızı ile Pizza Express’e gittiğini söyleyerek yanıt verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya