Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İbadi'den İran'a Irak'ın içişlerine müdahale etmeme çağrısı

İbadi'den İran'a Irak'ın içişlerine müdahale etmeme çağrısı

Perşembe, 21 Kasım, 2019 - 08:15
Irak’ın eski Başbakanı Haydar el-İbadi (AFP)
İstanbul/Şarku'l Avsat

Irak’ın eski Başbakanı Haydar el-İbadi, dün yaptığı açıklamada İran’ı Irak’ın içişlerine müdahale etmemesi çağrısında bulundu.
İran müdahalesi

İbadi, Al Arabiya kanalına verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: “İran’ı Irak’taki politikalarını gözden geçirmeye ve içişlerine müdahale etmemeye çağırıyorum. Tahran, Irak’taki hükümet oluşumuna karışan İran partilerini hesaba tutmalı.”

İbadi, söz konusu açıklamalarında New York Times gazetesinin Tahran’ın Irak’taki müdahalesinin boyutlarını ortaya koyduğunu da ifade etti.
Hükümetin sorgulanması

Ekim ayından bu yana Irak’ta devam eden protestolar ve Irak hükümetiyle alakalı açıklamalar yapan İbadi, “Protestolarda ölenler olduğu için Adil Abdulmehdi hükümetine karşı çıktık” ifadelerinde bulundu. Aynı zamanda milletvekillerinin Irak hükümetinin hesap vermesi konusunda ısrar ettiğini ve erken seçim çağrısında bulunduğunu vurguladı.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia'dan aktardığı habere göre İbadi, Irak parlamentosundaki çeşitli liderlerinin ülkedeki siyasi sistemde fırtınalar estiren mevcut krize bir çözüm bulmak ve reformların uygulanmasını hızlandırmaya çalışarak sokağın öfkesini dindirmek için 18 Kasım’da Irak Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar el-Hekim’in Bağdat’taki evinde toplandığına dikkat çekti.

Söz konusu toplantının özeti, kararlaştırılan reformlar uygulanmadığı takdirde 45 gün içerisinde Adil Abdulmehdi hükümetine verilen güvenin geri çekilmesini ön görüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya