​‘Riyad Mevsimi’ için tasarlanan ‘2030 arabası’ ile tanışın

​‘Riyad Mevsimi’ için tasarlanan ‘2030 arabası’ ile tanışın

Cuma, 22 Kasım, 2019 - 08:30
Riyad/Şarku’l Avsat

Riyad Mevsimi için tasarlanan ve ‘geleceğin arabası’ olarak tanımlanan ‘2030 aracı’ için perde dün kalktı.

Konuya dair açıklama, Cenadiriye’deki Riyad Motor Fuar’ında düzenlenen basın toplantısı sırasında yapıldı. Suudi Arabistan Eğlence İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Türki Al-i Şeyh, 2030 arabasının dünyada tek olduğunu söyledi.

Turki Al-i Şeyh açıklamasında, özellikle Riyad Mevsimi ve Riyad Otomobil Fuarı için tasarlanan aracın farklı, modern bir görüntüsü olduğunu belirtti. Fuarın önümüzdeki perşembe gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 proejsini temsil eden ve aracın dünyadaki tek olmasını düşündüklerini belirten Şeyh, bunun ülkede her seviyede yaşanan değişimle paralalel olacağını öngördüklerini kaydetti.

Eğlence Kurumu Başkanı, 2030 arabasına Suudi Arabistan dışından 15’in üzerindekişinin ilgi duyduğunu dile getirdi.

Şarku’l Avsat tarafından edinilen bilgiye göre, araç 376 kWh ve 580 Nm elektrikli motora sahip. 3,5 saniyede saate 100 km hıza ulaşan aracın son sürati saatte 365 km. Aracın ağırlı da 900 kilo.

‘Riyad Mevsimi’ kapsamında yer alan Riyad Otomobil fuarında, Ferrari sergisi, yarış simülasyonu, Rc Drift arabaları, Monster Jam, Polis Akademisi, Hot Wheels'in yanı sıra çok sayıda konsere sahne oluyor.

Klasik ve spor olmak üzere bin 200’ü aşkın modifiye aracın yer aldığı fuarda, Suudi Arabistan’da ilk kez bir çatı altında toplanmış nadir araçlar da bulunuyor.

Brezilyalı eski yıldız futbolcu Ronaldinho, Riyad Motor Fuarı’nda satışı açan ilk kişi olurken, Aston Martin araları arasında ön plana çıkan Rapide Amr modeline sahip oldu. Mısırlı sanatçı Muhammed Ramazan da son model bir Mercedes G65 satın aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya