​İspanya, Rusya’nın ‘Katalonya bağımsızlık referandumuna’ müdahalesi soruşturuluyor

​İspanya, Rusya’nın ‘Katalonya bağımsızlık referandumuna’ müdahalesi soruşturuluyor

Cuma, 22 Kasım, 2019 - 12:15
Katalan lider Kim Tora Katalonya Yüksek Mahkemesi’nde (Reuters)
Madrid/Şevki er-Reis

İspanya’da son genel seçimlerde hükümet kurmayı zorlaştıran bir tablo çıkması ve Katalan krizinin devam etmesiyle siyasi gerginlik atmosferi hakim.

Bunlarla birlikte, İspanyollar Ulusal Mahkeme’nin, Sivil Muhafızlar’a bağlı Terörle Mücadele Birimi ile işbirliği içerisinde çok gizli bazı soruşturmaları denetlediği haberleriyle güne uyandı.

Gizli soruşturmalar, Rus askeri istihbaratının,  2017’de Katalonya'nın bağımsızlık referanduma müdahale ederek, İspanya'da siyasi istikrarı bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunup bulunmadığını araştırıyor.

Söz konusu haberlere göre soruşturmalarda, Avrupa’yı istikrarsızlaştırma hedefiyle hareket ettiği şüphesiyle bazı Avrupa ülkelerinde soruşturmalara tabi olan Rus askeri istihbaratı içerisindeki ‘Birim 29155’ olarak bilinen gruba odaklanılıyor.

Tamamen gizlilik içinde yürütülen soruşturmalar, Katalonya'daki ayrılıkçı gündemin ardından yaşanan, özellikle de bağımsızlık yanlısı Cumhuriyeti Savunma Komitesi (CDR) tarafından gerçekleştirilen şiddeti takip etmekle görevlendirilen hakim tarafından denetleniyor.

2018’de eski casus Sergey Skripal ve kızının İngiltere’de zehirlenmesinin ardından, İngiliz hükümeti, Rus askeri istihbaratının bu seçkin birimine resmen suçlama yöneltmişti.

Alman istihbaratı, geçtiğimiz Mayıs ayında Katalonya’daki ayrılıkçı harekete Rus desteği olduğuna dair Madrid’e bilgi vermişti.

Almanya Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Direktörü Hans Georg Maassen, Berlin’deki uluslararası bir sempozyumda, “Rusya Katalan ayrılıkçılar gibi radikal örgütler aracılığıyla kamuoyunu etkilemek için gizli operasyonlar yürütme peşinde” ifadelerini kullanmıştı.

İspanya’da Sivil Muhafızlar’a bağlı Terörle Mücadele Birimi tarafından radikal Katalan grupların faaliyetleri hakkında yürütülen son soruşturmalarda, eski Katalan liderlerin Rus istihbarat servisleriyle bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

Bu servislerden eski Katalonya özerk hükümetinin lideri Carles Puigdemont’a ‘bağımsızlık ilan etmesi’ yönünde çağrıda bulunan kısa mesajlar gönderildiği belirtilerek, bu adımın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteğine sahip olduğu iddia edilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçtiğimiz yıl Kasım ayında yaptığı İspanya ziyareti sırasında, manipüle haberlerle mücadele için bir anlaşma imzalanmış, siber güvenliğe yönelik tehditlerle mücadele etmek için ortak bir çalışma grubu kurmaya karar verilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya