Avrupa Parlamentosu Cezayir'deki keyfi tutuklamaları kınadı

Avrupa Parlamentosu Cezayir'deki keyfi tutuklamaları kınadı

Cuma, 29 Kasım, 2019 - 07:15
Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu (Arşiv- AP)
Brüksel/Şarku’l Avsat

Avrupa Parlamentosu (AP), perşembe günü, Cezayir'deki keyfi tutuklamaları kınayarak, Cezayir hükümetini mevcut krize barışçıl ve açık bir siyasi sürece dayanan bir çözüm bulmaya çağırdı.

AFP'ye göre, kararın bağlayıcı değeri bulunmamaktadır AP’deki milletvekilleri keyfi ve yasadışı tutuklama, gözaltı, korkutma, gazetecilere, sendikalara, insan hakları aktivistlerine ve göstericilere yönelik saldırıları şiddetle kınadılar.

Teklifin arkasındaki AP Milletvekili Fransız Raphael Glucksmann, "Cezayir ile dayanışma içinde olduğumuzu gösterme zamanı geldi" dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB milletvekillerinin önünde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin Cezayir'in egemenliğine ve bağımsızlığına tamamen saygı duyduğunu vurgulayarak, ülkelerinin bugününe ve geleceğine karar vermek sadece Cezayirlilerin elinde olduğunu ifade etti.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cezayir’in hiçbir şekilde herhangi bir taraftan herhangi bir müdahaleyi veya diktayı kabul etmeyeceğini belirtti. Salih bu açıklamalar ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'nın açıklamalarını ve Avrupa Parlamentosu’nun kararını hedef aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya